Trendy w modzie i biżuterii: perły - piękna alternatywa dla tradycyjnych ozdób

 

Nie każdą biżuterię można założyć zawsze i wszędzie. Są jednak pewne wyjątki – a jednym z nich są perły. Pasują one doskonale zarówno jako wykończenie stylizacji do pracy, jak i wieczorowej sukienki. Świetnie będą komponowały się Perły na każdą okazjęrównież podczas wakacyjnych wojaży, a nawet do wytwornej sukni wieczorowej. Jeśli jeszcze ich nie masz w swoich zasobach biżuteryjnych, potwierdzamy – warto to zmienić!

Jak powstają perły

Perły tworzone są z tej samej substancji co wewnętrzna strona muszli, czyli masy perłowej, a powstają dzięki małżom. Do tego procesu niezbędne jest dostanie się do wnętrza muszli choćby najmniejszej drobinki ciała obcego np. ziarenka piasku. Żyjący wewnątrz małż broniąc się przez niepożądanym gościem, okłada wokół niego kolejne warstwy masy perłowej. Tak oto po kilku latach powstaje perła.

Perły zawdzięczamy małżom zarówno słonowodnym, jak i słodkowodnym. Perły powstałe w naturalnym środowisku są bardzo drogie, dlatego obecnie w jubilerstwie stosowane są perły hodowlane. One również uznawane są za produkt naturalny, a nie imitację, gdyż również tworzone są przez małże, tyle że pod kontrolą człowieka.

Czy perły zawsze są okrągłe

Perły zazwyczaj kojarzą nam się z pięknym białym kolorem i idealnie okrągłym kształtem. Występują jednak one w najróżniejszych kształtach i kolorach. Najbardziej pożądane i najdroższe są te okrągłe. Na rynku można jednak znaleźć również perły owalne, w kształcie kropli (gruszki), w kształcie ziarna, częściowo wypukłe a częściowo płaskie lub o całkowicie nieregularnym kształcie - tzw. barokowe.

Występują również w przeróżnych kolorach, co daje nam szerokie spektrum wyboru i dobrania czegoś idealnie Kolczyki z perłamipasującego właśnie do nas. W wyrobach jubilerskich używa się pereł w wielu kolorach np. białe, kremowe, żółte, różowe, srebrne, niebieskie, zielone, brązowe, szare, a nawet czarne. Prócz podstawowych barw w jakich występują, mogą one mienić się połyskiem w innym odcieniu i kolorze. Oczywiście, im rzadszy kolor tym perła jest droższa. Spotykane są również perły z plamkami. Nie zawsze są one idealnie gładkie. A jeśli właśnie takie są oznacza to, że należą do tych najdroższych. Perły mogą na swojej powierzchni mieć różne nierówności tj. punkciki i bąbelki.

Rozmiar pereł podlega ograniczeniom, co jest powiązane z tym, że są one pochodzenia naturalnego. W jubilerstwie używa się pereł o średnicy od ok. 3 mm do ok. 2 cm. Jak można się spodziewać, duże perły są o wiele trudniejsze do wyhodowania niż mniejsze, są zatem o wiele rzadsze, z w związku z tym droższe.

Kiedy wybierać biżuterię z perłami

Perły są wspaniałą ozdobą dla każdej z pań i stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnej biżuterii. Można się pokusić o stwierdzenie, że to zjawiskowo piękna, uniwersalna biżuteria. W zestawieniu z kamieniami szlachetnymi cenowo również wypadają korzystnie. Można je nosić same w formie naszyjnika lub bransoletki, a także łączyć z kamieniami szlachetnymi i elementami ze złota. 

 

Poznaj nasze wyjątkowe kolekcje biżuterii:

Polecamy również: