W czym tkwi bogactwo diamentów?

 

Diamenty są najczystszą krystaliczną formą węgla. Powstają z węgla krystalizującego się pod ogromnym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze w magmie wulkanicznej. Występują bezbarwne, przeźroczyste lub zabarwione na różne odcienie. 

O wyjątkowości diamentów wśród innych minerałów decyduje fascynująca gra świateł. Diament niezwykle silnie załamuje światło, a także bardzo silnie je rozszczepia.

Diament czyli adamas - niezwyciężony

Słowo "diament" pochodzi od greckiego "adamas", co oznacza niezwyciężony. Stara legenda hinduska głosi, że diament powstaje z pięciu elementów: wody, ziemi, nieba, powietrza, energii i stąd jego moc i niezwykłe właściwości.

Diamenty dotarły do Europy z Indii, gdzie wydobywano je ze żwirów i piasków rzecznych. Dużo później odkryto złoża w Afryce i stąd wydobywa się je do dziś. Znacząca ilości diamentów pochodzi również z USA i Izraela. Jednak najpiękniejsze okazy diamentów wydobyto, jak do tej pory, właśnie w Indiach.

W Europie diamenty stały się modne dopiero w XII wieku, kiedy zaczęły napływać ze Wschodu w większych ilościach, w okresie wojen krzyżowych. Aż do XVI stulecia nie ceniono ich jednak bardziej niż kryształy górskie. Na królewskich insygniach błyszczały raczej rubiny i szmaragdy. Stopniowo jednak poszerzała i utrwalała się opinia o absolutnej piękności i trwałości diamentów. 

Diamenty naturalne i syntetyczne

Oprócz diamentów naturalnych, które powstały przed milionami lat głęboko w ziemi pod kolosalnym ciśnieniem, wykorzystuje się diamenty syntetyczne. Naturalne diamenty są kosztowne, dlatego są także imitowane przez inne kamienie naturalne, np. cyrkony, topazy, bezbarwne szafiry, przeźroczysty kwarc, jak również przez kamienie sztuczne - cyrkonie. Stosuje się specjalne szlify aby wydobyć z tych minerałów charakterystyczny, jasny, "diamentowy " blask.

Obecnie wydobywa się na świecie około 100 mln karatów, czyli 20 ton diamentów rocznie. Ale z rocznego urobku tylko mniej niż połowa nadaje się do jubilerskiej obróbki. Większość stanowią diamenty wykorzystywane w rozmaitych dziedzinach ludzkiej działalności: w przemyśle (obróbka skrawaniem, wiertła, techniki ścierna i szlifierska), w elektronice (półprzewodniki, chłodnictwo), w optyce, w sondach kosmicznych, w laserach itd.

Oznaka prestiżu i władzy

W Polsce diamenty nie cieszą się takim zainteresowaniem jak na świecie, głównie ze względu na ich wysoką cenę. Zatem pierścionek z brylantem czyli oszlifowanym diamentem kupuje się najczęściej z okazji zaręczyn.

Diamenty znane od tysięcy lat, kochane były nie tylko przez bogate kobiety ale i majętnych mężczyzn, bo są piękne, rzadkie i wartościowe.

Diamenty do dziś są odznaką prestiżu i władzy, rozbudzają namiętność i żądzę posiadania.

 

Polecamy: