Najbardziej znane i popularne rodzaje kolczyków

 

Kolczyki towarzyszą człowiekowi od ponad 7 000 lat! Przez wieki zmieniały się zasady tego w jaki sposób i kogo miały zdobić. Przeszły długą drogę w sposobie wykonania, symbolice jaką niosą, a także kolorystyce, stylu i sposobie noszenia. Od kilkudziesięciu setek lat niezmiennie jednak zdobią i cieszą. Najbardziej znane i lubiane rodzaje kolczykówJakie rodzaje kolczyków są dziś najpopularniejsze?

Najbardziej znane rodzaje kolczyków

Przeglądają nieskończony niemal katalog form, kształtów i stylów wśród kolczyków, można odnieść wrażenie, że są jednym z najbardziej różnorodnych reprezentantów biżuteryjnego świata. Rzeczywiście, bogactwo ich rodzajów nie ułatwia klasyfikacji. Choć noszone w różny sposób, najczęściej utożsamiamy kolczyki z ozdobami uszu. To właśnie te kolczyki są zdecydowanie najpopularniejsze, a co za tym idzie – dostępne w największej różnorodności form. I choć zdecydowanie w świecie międzynarodowych trendów modowych nastąpiło już dawno równouprawnienie, to zdecydowana większość modeli przeznaczona jest dla kobiet. Właśnie podkreślenie kobiecej urody przyświeca jako cel projektowania większości kolczyków.

Tradycyjne podziały - jaki materiał kolczyków

Złote kolczyki w sklepie Jubiler.plKiedy myślimy kolczykach lub przeglądamy jubilerskie wystawy czy oferty sklepów, najłatwiej jest podzielić kolczyki ze względu na dominujący kruszec. Faktycznie po wielowiekowych zmianach i cywilizacyjnych zdobyczach technologii, ukształtowały się nurty, które określają główne jubilerskie materiały najlepiej sprawdzające się w tworzeniu kolczyków. Zdecydowanymi faworytami są tradycyjne metale szlachetne – złoto i srebro, a także - choć w mniejszym stopniu – platyna. To złoto we wszystkich barwach – w tym wyjątkowo eleganckie kolczyki łączone z białego i żółtego złota, oraz srebro i połączenie tych dwu metali w postali biżuterii srebrnej pozłacanej, dominuje.

 

Szlachetne metale szlachetne

O królewskiej pozycji złota i srebra w świecie kolczyków decyduje wiele elementów. Są to zarówno względy estetyczne: niezaprzeczalny urok złota i srebra; względy praktyczne: ich wytrzymałość i doskonałe komponowanie się z kamieniami szlachetnymi, minerałami oraz zdobieniami np. z emalii lub w technice sutaszu; oraz komfort noszenia – złoto i srebro są metalami szlachetnymi, które w porównaniu do innych metali nie uczulają, są także odporne na wodę, a w końcu – także kwestie prestiżu. O pozycji złota i srebra pośród iKolczyki na sztyfciennego rodzaju materiałów - zwłaszcza w erze wszechobecnego plastiku, nie trzeba nikogo przekonywać.

 

Rodzaje zapięć - modele kolczyków

Wspaniałe bogactwo kolczyków to nie tylko biżuteryjna sztuka wyjątkowego zdobienia, ale również różne techniki pozwalające na przymocowanie tych pięknych ozdób do płatka ucha. W zależności od konstrukcji, a także zamierzone dodatkowego efektu – na przykład tego, czy kolczyk ma pozostać w miejscu, czy dodatkowo łapać światło i wiatr delikatnie zwisając wzdłuż linii szczęki, czy dotykać szyi – kolczyki mogą mieć różne zapięcia. Związane nie tylko ze sposobem prezentacji biżuterii, ale również specyficznych komfortem noszenia – czasem dobieramy kolczyki ze względu na modę lub ich formę, a niektóre panie dobierają je właśnie pod kątem preferowanego rodzaju zapięcia. W każdym wypadku wybór jest ogromny, a moda wciąż dostarcza nowych inspiracji.

Sztyfty i zapięcia angielskie

Najczęściej spotykane dwa rodzaje kolczyków to kolczyki na sztyfcie, czasem nazywane też popularnie „wkrętkami” - to kolczyki przekładane przez ucho na stabilnym trzpieniu i zabezpieczane z drugiej strony płatka ucha zaślepką, Kolczyki z angielskim zapieciemmetalową lub z tworzywa sztucznego, np. silikonu; oraz różnego rodzaju kolczyki wiszące. Wśród kolczyków wiszących można wyodrębnić kolejnych kilka rodzajów zapięć. Najpopularniejsze są bigle – czyli lekko zakrzywione w formie haczyka zakończenia kolczyków, które przekłada się przez ucho, a grawitacja wykonuje resztę; oraz tak zwane zapięcie angielskie – czyli zakończenie kolczyka w formie zatrzasku.

 

Zapięcie angielskie jest najbardziej popularne dla biżuterii o średniej długości formy oraz bogato zdobionej. Zalicza się do nich także kolczyki inspirowane stylem wiktoriańskim, w których występuje kilka kamieni szlachetnych – rubinów, szafirów czy topazów, w towarzystwie kilku mniejszych: diamentów lub cyrkonii. Takie zapięcie pozwala stabilnie utrzymać dość masywne ozdoby, ale także pozwolić im na odrobinę ruchu.

Kolczyki wiszące

Dla kolczyków dłuższych, których przeznaczeniem jest bardzo swobodny ruch – stworzone są bigle, który nie utrzymująKolczyki przewlekane kolczyka w jednej pozycji, a przeciwnie – pozwalają im na swobodny ruch. Te zapięcia królują w modnych kolczykach w stylu boho, modelach lekkich, wakacyjnych, a także o smukłej budowie.

Bardzo modną odmianą kolczyków wiszących są kolczyki określane jako przewlekane, tak zwane „witki”, które nie mają żadnego zapięcia, a ich obydwie strony są jednakowo ozdobne. Mogą występować jako połączenie dwóch elementów wiszących ozdobnie z każdej strony płatka ucha lub wyglądać jak połączenie sztyftu i kolczyka wiszącego. Ten model bardzo często wybierany także jako element przyciągający uwagę w stylizacjach, w których decydujemy się np. na asymetryczną biżuterię.

Kolczyki nieco inaczej

Trendem utrzymującym się w najbliższym sezonie, a który przyszedł z kinowych ekranów, jest model kolczyków nazywany nausznicami. Te modele, kojarzone ze stylem biker, coachella, a także etno - obejmują krawędź płatka ucha. Kojarzone są z młodszymi fankami biżuteryjnej mody, choć to kwestia indywidualnych preferencji. Na międzynarodowych salonach nausznice można dostrzec także na Kolczyki nauszniceuszach dojrzałych kobiet i to bywa że w bardzo eleganckiej stylizacji. Jak zawsze, kluczem jest tu wyczucie stylu.

Wybierając spośród materiałów, kształtów, zapięć, kamieni i kolorów – warto pamiętać o jednej podstawowej zasadzie: kolczyki są najbliższym twarzy elementem biżuterii. Dopasowanie ich do fryzury oraz koloru oczu jest pierwszym krokiem do strzału w dziesiątkę z dokonanym wyborem. W kolejnym kroku zwracamy uwagę na okazję i wybór kreacji; nie zapominając o swoich upodobaniach. Biżuteria jest stworzona do tego, by wyrażać nią swój charakter!

 

 

 

Poznaj kolekcje kolczyków w sklepie Jubiler.pl

 

 

Polecamy również: