Jakie są kolory złota - czy złoto jest zawsze żółte?

 

Mówiąc, że coś jest złote, mamy najczęściej na myśli nie tylko kruszec, z którego zostało coś wykonane, ale głównie – określony kolor. Kolor złoty – czyli jaki? Hasło „złoty” uruchamia skojarzenie blasku o lekko żółtym odcieniu z bardzo jasnymi refleksami. Czy to właściwy kolor złota?

Złoto w różnych kolorach

Pierwszym skojarzeniem, które podsuwa nam umysł na hasło „złoty” to najprawdopodobniej kolor klasycznego,Wisorek z białego i żółtego złota żółtego złota, kojarzonego z tradycyjną wersją obrączek ślubnych czy medalików. W drugiej kolejności często wskazywane jest, tak modne w ostatnich latach, białe złoto…. No właśnie – białe złoto? Przecież popularnie przyjęto, że złoto jest… złote, czyli żółte. Tymczasem złoto może występować w różnych kolorach. I o ile na skutek popularyzacji biżuterii z białego złota zarówno w świecie fashion, jak i w modzie biznesowej i profesjonalnej, białe złoto stało się już również doskonale rozpoznawalne, to kolorów złota jest znacznie więcej!

Białe i żółte złoto znajdziemy w pierścionkach, obrączkach, łańcuszkach, kolczykach i innych wyrobach jubilerskich. Bardzo popularna jest także biżuteria łącząca obydwa kolory, wzmagając urok dzięki pięknemu kontrastowi obydwu odcieni jednego kruszcu. Na rynku dostępne są także złote wyroby o jeszcze bogatszej kolorystyce - np. w kolorze Wisiorek z białego i żółtego złotaczerwonym a nawet fioletowym. Łączenie różnych kolorów - przepięknie podkreślają kamienie, które skupiają światło, na przykład cyrkonie.

Od czego zależą kolory złota i o czym świadczą

Złoto jako metal szlachetny jest bardzo miękkie. Jest zatem zbyt delikatnie, by samodzielnie nadawało się do wyrobu biżuterii. Pierścionki czy łańcuszki z czystego złota byłyby nie tylko narażone na wgniecenia czy zarysowanie, ale wręcz kruszyłyby się. Niemożliwe byłoby także wykonanie z nich mocniejszych części jak zapięcia, zatrzaski lub klipsy. Żeby umożliwić złotu podbój salonów jubilerskich i całego świata biżuterii – konieczne było wzmocnienie jego wytrzymałość. Efekt ten uzyskuje się dodając do złota domieszki innych metali. W tym celu złoto zazwyczaj łączy się ze srebrem, cynkiem i palladem. Dodatek określonego metalu w stopie determinuje natomiast jego kolor. W zależności od rodzaju i proporcji domieszki, można więc uzyskać złotą biżuterię w różnych kolorach.

Złoto żółte, białe, różowe i czerwone

Popularne żółte złoto uzyskuje się przez połączenie złota z miedzią i srebrem. Taki rodzaj wyrobów biżuteryjnych doskonale komponuje się z kamieniami szlachetnymi o ciepłej brawie (np. z krwistoczerwonymi rubinami). Z kolei Obrączka z trzech kolorów złotajasnożółte złoto stanowi doskonałe dopełnienie diamentów.

Białe złoto powstaje ze stopów z białymi metalami, np. palladem. Odcień złota jest wówczas delikatnie słomkowy. Chcąc otrzymać idealnie biały, srebrzysty efekt, trzeba biżuterię poddać rodowaniu, czyli pokryciu warstwą rodu. To proces rodowania porównywany jest z nadawaniem złotu księżycowego blasku. Białe złoto doskonale podkreśla niezwykłe piękno diamentów oraz kamieni szlachetnych o chłodnych barwach np. szafirów.

Różowe i czerwone odcienie złota otrzymuje się dzięki domieszce miedzi. Te barwy złotych stopów najpiękniej prezentują się z kamieniami o ciepłej barwie np. z rubinami czy różowymi perłami. Z kolei w połączeniu z kamieniami białymi lub transparentnymi o chłodnym odblasku – wspaniale wykorzystany jest efekt kontrastu.

W sklepach można także znaleźć określenie złota Vermeil. Każda nowa nazwa brzmi ekscytująco. Warto pamiętać, że pod tą nazwą kryje się srebro o próbie 925 pokryte przynajmniej 10-karatowym złotem o grubości co najmniej 2,5 mikrometrów. Biżuteria ma więc piękny złoty kolor, nie jest jednak faktycznie złota.

Kolor złota to bardzo indywidualna kwestia. Nie każdy czuje się dobrze w klasycznych odcieniach. Jeśli jednak cenimy wartość kruszcu, ale szukamy czegoś, co umożliwi wyrażenie swojego gustu – spośród złotej biżuterii warto wybrać tę o najbardziej odpowiadającym nam odcieniu. Zdecydowanie intrygującym rozwiązaniem jest również wybór biżuterii ze złota w dwóch lub trzech różnych kolorach.

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler

 

Polecamy również: