Moda na jesień - jakie kolory biżuterii wybierać

 

Jesienne miesiące przynoszą zmianę pogody nie tylko za oknem, ale także pogody ducha. Robimy się bardziej nostalgiczni i sentymentalni. Czasem też zaczynamy już powoli tęsknić za lekkością lata i ciepłymi promieniami słońca. Zmieniamy główne elementy swojej garderoby, zgodnie ze zmianą sezonową, a wraz z nowymi bohaterami naszych szaf i wieszaków – poszukujemy odpowiednich do nich dodatków. Jakie kolory biżuterii dobierać do jesiennej mody?

Jesienna paleta kolorów – co za oknem, a co w szafie?Biżuteria na jesień

Jesień to przede wszystkim definitywne zakończenie królującej latem świeżej zieleni traw, łodyg i liści. Także błękit nieba zmienia się w całą paletę granatów, szarości i subtelnych odcieni beżu, które malują się na brzegach jesiennych chmur. Dookoła zaczynają królować słynne barwy jesieni. Otaczają nas zewsząd żółcie, czerwienie i brązy.

Ciemna zieleń, rdzawa czerwień, ochra, siena palona, umbra… Od podstawowych kolorów, po odcienie, które nazwać potrafią właściwie tylko malarze, graficy, dizajnerzy, fani mody i… jubilerzy. W szafach zaczyna się roić od kolorów odzwierciedlających tę paletę wraz z całym jej bogactwem brązów, oliwek i karminów, a także tak modnego odcienia złocistego miodu. Wraz z nimi przemianę przechodzą nasze smaki decydujące o wyborze wisiorków, kolczyków, bransoletek i broszek.

Harmonia barw w biżuterii – kolory analogiczne i komplementarne

Tajemnica doboru barw tkwi w ich naturalnym rozkładzie. Harmonia barw w biżuterii musi doskonale odzwierciedlać zamysł artysty, który ją tworzył. Jednocześnie musi doskonale współgrać z charakterem wykorzystanych kruszców, kamieni i szlachetnych metali. Wzajemne zależności pomiędzy kolorami opisywane są często z wykorzystaniem ich opisu na kształcie koła. Ich płynne przechodzenie z jednego koloru w drugi pokrywa całą powierzchnię koła spektrum tęczowych odcieni, dokładnie takich jak bogactwo jubilerskich skarbów. Po dokładniejszej analizie okazuje się, że barwy te są w obrębie koła perfekcyjnie uporządkowane. 

Jaka biżuteria na jesiennie chłody

Najciekawiej wyglądające zestawienia kolorów to te wykorzystujące podstawowe schematy: kolory analogiczne, czyli podobne do siebie i sąsiadujące na kole kolorów; oraz komplementarne: doskonale do siebie pasujące, ale będące dla siebie przeciwieństwem. Dobór kolorów komplementarnych w biżuterii pozwala dodatkowo wykorzystać przepiękny efekt kontrastu, jak w przypadku wisiorków i pierścionków wykorzystujących efekt ciemnych kamieni oprawionych w połyskujące srebro. Jesienne kontrasty wykorzystują wszystkie barwy czerwieni, miodu i ciemnych zieleni, a także głębokich granatów – a wszystko w odpowiedniej oprawie.

Biżuteria na jesieńCiepło-zimno czyli temperatura kolorów

W przypadku biżuterii niezwykle ważna jest też temperatura kolorów: srebro, błękity i biele, to kolory zimne; natomiast złoto, żółcie, czerwienie i brązy to barwy ciepłe. Dokładnie takie też sprawiają wrażenie w postaci dodatków. Wybierając temperaturę kolorystyczną biżuterii warto działać podobnie jak w przypadku doboru samych kolorów: zdecydować się albo na podobieństwa o drobnych różnicach, albo na całkowity kontrast. Do karmelowego kostiumu równie intrygująco będzie się więc prezentował bursztyn w ciepłej, złotej oprawie; jak i przykuwający uwagę siłą kontrastu chłodny zestaw biżuteryjny, który stworzą białe i grafitowe markazyty czy granatowy lapis lazuli oprawione w srebro.

Istotne dodatki – motywy w biżuterii idealne na jesień

Poza kolorystyką, doborem do  typu urody oraz ulubionego stylu ubrań – jesienne bywają też same motywy biżuteryjne. Wszelkiego rodzaju wisiorki i kolczyki z ozdobnymi motywami roślinnymi, kształtami drzew, liści czy kamienie w kształcie deszczowych kropli – to wymarzone jesienne akcenty w biżuterii. Wyjątkowy charakter mają tu także wszystkie biżuteryjne dodatki z bursztynu. Ich jesienny urok zawiera w sobie wszystko: od jesiennych odcieni od miodu, po ciemną zieleń; sentyment za letnimi chwilami spędzonymi nad brzegiem morza i zaklęty czar leśnej żywicy. Zarówno oprawione w srebro, jak i złoto – bursztynowe krople zawsze sprawiają wrażenie, jakby zamknęły w sobie jakieś wspomnienie. 

Cała jesienna paleta jest tak bogata, że z łatwością można dobrać biżuterię zarówno do garderoby, jak i swojego typu urody oraz temperamentu. Czy wybór padnie na pełen granatowych błysków wisior z szafirami i markazytem, kolczyki z zielonymi agatami lub malachitem, czy zawieszki lub pierścionki z całą paletą odcieni karneoli, korali i rubinów, czy też złote refleksy wszystkich wcieleń bursztynu – jesień pozwoli im wybrzmieć jeszcze jaśniejszym blaskiem. Dokładnie tak jak osobom, które na taką biżuterię się zdecydują. 

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler


Przeczytaj także: