Jak czyścić i przechowywać biżuterię z perłami?

 

Biżuteria z perłami stanowi piękną i ponadczasową ozdobę podkreślającą kobiece piękno. Należy jednak pamiętać, że perły są wyjątkowo wrażliwymi kamieniami szlachetnymi  i warto zachować dodatkowe środki ostrożności w opiece nad nimi. Jeżeli zauważysz, że Twoje perły straciły blask może to oznaczać, że były zbyt często lub niewłaściwie czyszczone.

Jak czyścić delikatne kamienie szlachetne

Perły, jako klejnoty powstałe z substancji organicznej, mogą podlegać zmianom pod wpływem styczności z potem czy kosmetykami. Szacuje się, że średnia długość „życia” perły wynosi ok. 100-150 lat. Perły żyją około 100-150 lat

Naturalne perły są bardzo miękkie, mają tylko 2 i 1/2 do 4 punktów w skali Mohsa, dlatego wymagają szczególnej opieki. Perły nie powinny pozostawać nieprzykryte (oczywiście za wyjątkiem sytuacji, kiedy są noszone), ponieważ kurz obecny w środowisku zawiera cząsteczki kwarcu, którego twardość w skali Mohsa wynosi aż 7.

Użyj delikatnej ściereczki

Jeśli już się zabrudzą, należy łagodnie wytrzeć je miękką ściereczką z baraniej wełny albo irchą. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zbyt mocne, energiczne i częste czyszczenie może zniszczyć perłę. Jeśli zdarzy się, że np. sos od spaghetti, make-up, czy lakier do włosów zabrudzi perły, należy użyć szmatki zwilżonej niewielką ilością wody i delikatnie je wytrzeć tak szybko, jak to możliwe. Chociaż perły są bardzo porowate, nieczystości pozostaną przez jakiś czas na powierzchni zanim przenikną głębiej i w tym czasie należy reagować. Pozwala to bezpiecznie czyścić perły po nocnym wyjściu zanim zostaną z powrotem odłożone do przykrytego pudełeczka.

Unikaj noszenia pereł bezpośrednio na skórze

Niektóre kobiety mają wysoki poziom zakwaszenia organizmu. Jak to rozpoznać? Taki stan jest sygnalizowany np. czernieniem palców, na których noszone są złote pierścionki. Kiedy perły mają kontakt z ich skórą, kwasota zniszczy perłę. Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest jest unikanie noszenia pereł bezpośrednio na skórze. Jeśli perły pomimo wszystko jednak mają kontakt ze skórą, czyszczenie ich po każdym założeniu jest koniecznością.

Jak przechowywać perły

Sposób przechowywania pereł jest równie istotny jak sposób ich czyszczenia. Perły należy przechowywać osobno (nie z pozostałą biżuterią), ponieważ inna biżuteria może w trakcie ocierania się o perły porysować je. Perły powinny być trzymane w przykrytym pudełku albo miękkim woreczku. Przed ich zamknięciem upewnij się, że zapięłaś wszystkie zamknięcia - ostre zakończenia również mogą pozostawić rysy na Twoich kamieniach.