Jak powstają perły?

 

Te niezwykłe klejnoty symbolizujące dostatek i czystość, nazywane są też „morskimi diamentami”. Ze względu na niezwykłą harmonię kształtu i charakterystyczny blask, przyciągają swoim wyjątkowym pięknem i aurą tajemnicy już od tysięcy lat.

Perły wywarzane są przez żywe organizmy zamieszkujące morza i oceany – najczęściej są to małże, ale też np. ślimaki. Miejsce i rodzaj występowania organizmu, skład wody wpływają na ich kolor i kształt, a te mogą być różnorodne: od białych, kremowych, poprzez różowe czy niebieskie do czarnych. Perły zbudowane tylko z masy perłowej są białe, w miarę, kiedy wzrasta ilość substancji tworzącej zewnętrzną warstwę muszli, kolor staje się coraz ciemniejszy.

Proces powstawania pereł

Perła powstaje na skutek podrażnienia powierzchni płaszcza przez ciało obce. Mogą to być np. ziarna piasku czy jaja pasożytów. Substancja wapienna, która wówczas jest wydzielana przez nabłonek, powstaje wskutek reakcji obronnej mięczaka na niechciane ciało obce. Broni się on przed podrażnieniem pokrywając intruza taką samą substancją, jaka tworzy jego muszlę. Z czasem substancja ta robi się coraz większa i twardsza ze względu na ciągłe nakładanie się na siebie kolejnych warstw.

 

Film przedstawia wyjmowanie pereł z macicy perłowej.

Najczęściej wielkość tych niezwykłych kamieni wynosi od 8-12 milimetrów, te mające powyżej 14 milimetrów średnicy to już niezwykle cenne unikaty. Najważniejszym obszarem występowania pereł naturalnych, z którego pochodzi aż 7/8 produkcji światowej są okolice Zatoki Perskiej – pochodzą stamtąd perły różowe oraz białokremowe.

Perły hodowlane - tańsza alternatywa

Jako, że perły powstające w warunkach naturalnych – morzach i oceanach są bardzo drogie, człowiek rozpoczął hodować perłopławy na swój użytek. Za ojczyznę pereł hodowlanych uważa się Japonię. Obecnie hodowla ostryg wygląda tak, że pobiera się mały koralik z macicy perłowej wraz z kawałkiem płaszcza jednej ostrygi i wprowadza się go do innej ostrygi. Ostrygi przechowywane są w drucianych klatkach pod powierzchnią wody, już po około 10 dniach pojawia się wokół zarodka perłowa otoczka, która sukcesywnie pokrywa się kolejnymi warstwami. Bardzo ważna jest podczas hodowli odpowiednia pielęgnacja małży – muszą być regularnie czyszczone a woda musi mieć odpowiednią temperaturę i zawartość soli. Im lepsze warunki będą mieć małże, tym większa ilość


Macice perłowe w sieci rybackiej na farmie naturalnych pereł z Tahiti. Z 
masy perłowej zostanie uformowana. Hodowla pereł nie jest skomplikowana, ale czasochłonna - wytworzenie małej, 5 milimetrowej perły trwa około trzech lat. 

Perły najgorszej jakości, które nie nadają się do zastosowania w jubilerstwie przetwarza się na drobny pył cennego węglanu wapnia, który wykorzystuje się do produkcji niektórych leków czy kosmetyków (proszek z pereł dodaje się do niektórych pudrów i kremów).

Perły cieszyły się popularnością wśród francuskich kobiet, które używały ich jako pudru o korzystnych dla cery właściwościach. Już od najdawniejszych czasów tym klejnotom przypisywano niezwykłe właściwości.

Najsłynniejsze okazy pereł

Najsłynniejszą na świecie perłą będącą jednocześnie niezwykłym zjawiskiem biologicznym i światowym unikatem jest „Perła Palatynacka” – jej wyjątkowość polega na tym, że jest w jednej części jest koloru białego z perłowym połyskiem, w drugiej – zupełnie czarna. Jej pochodzenie nie jest znane. Oprawiona w złoto i diamenty, jest przechowywana w monachijskim muzeum.

Z kolei największym okazem perły w skali światowej jest tzw. Perła Hope’a – liczy ona aż 5 centymetrów długości i waży 90,8 gramów. Przechowywana jest w Muzeum w Londynie.

 

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler