Jak przechowywać i czyścić biżuterię?

 

Wiemy, jak trudno rozstawać się z ulubioną biżuterią. Warto jednak pamiętać, że aby jak najdłużej utrzymać swoje skarby w dobrej kondycji i zachować ich urodę i jasny blask, należy stosować się do kilku prostych zasad.

Chroń biżuterię przed wilgocią i światłem

Przede wszystkim biżuterię należy chronić przed wilgocią. Zdejmuj pierścionki przed myciem dłoni, kolczyki i wisiorki przed kąpielą czy prysznicem i staraj się nie pozostawiać biżuterii w łazience. Dzięki temu Twoje ozdoby dłużej zachowają blask nowości. Przy wykonywaniu jakichkolwiek prac domowych należy ściągać biżuterię; w innym razie narażamy ją na uszkodzenia natury mechanicznej - np. rysy, pęknięcie kamienia lub też na powstanie chemicznych zmian w reakcji np. detergentu z powierzchnią pierścionka.  przechowywanie biużuterii

Nie należy również pozostawiać biżuterii na oknie - światło, a zwłaszcza jasne słońce może nie działać na nią korzystnie. Jeżeli nosimy coś rzadko - np. tylko na specjalne okazje - warto przechowywać ją w zamkniętych przezroczystych woreczkach lub szczelnych szkatułkach, tak by ograniczyć kontakt z powietrzem i zminimalizować osiadanie kurzu na biżuterii.

Szkatułka i środki do czyszczenia

Jeżeli decydujemy się na szkatułkę, należy zwrócić uwagę aby jej ścianki, a nawet ranty, nie były wykonane z innych metali np. miedzi, mosiądzu etc. Pudełeczka tego rodzaju potrafią zachwycać swoim wyglądem, jednak metal z którego są zrobione będzie z czasem śniedział, a wraz nim wszystko co wewnątrz schowamy.

Aby srebro było zawsze lśniące najlepiej wyczyścić je za pomocą czystej miękkiej szmatki oraz przeznaczonego do tego celu specyfiku - pasty lub mleczka. Można też powierzyć to zadanie doświadczonemu jubilerowi który profesjonalnymi metodami przywróci ulubionym świecidełkom dawny blask.

W sklepach jubilerskich dostępne są specjalne szmatki do czyszczenia srebra i złota, gotowe do użycia (nasączone odpowiednim specyfikiem we właściwym stężeniu). Szmatkę taką można wykorzystać kilkakrotnie, pamiętając aby po każdym użyciu schować ją z powrotem do szczelnie zamykanego woreczka.

 

 

Poznaj kolekcje kolczyków w sklepie Jubiler.pl

 

Polecamy również: