Srebro 925 - co oznacza ta próba?

 

Wybierając srebrną biżuterię zwracamy uwagę na jej formę, dodatkowe zdobienia czy kamienie szlachetne, z którymi jest łączona. Bardzo często jednak przy opisie srebrnej biżuterii spotkać Srebrna biżuteriamożna także numer – np. „925” - co oznacza ten symbol?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze srebrnej biżuterii?

Wybierają srebrną biżuterię kierujemy się rodzajem biżuterii i określonym stylem. Bardzo często jednak pojawiają się pytania czym, poza wyglądem, należy się kierować przy takim wyborze. Tak jak przy każdym zakupie, chcemy zawsze otrzymać najlepszą możliwą jakość w danej cenie.

Bez względu na to, czy biżuterię kupujemy dla siebie czy na prezent, chcielibyśmy, by służyła przez lata, nie tracąc swoich walorów estetycznych. Gwarantem dobrego wyboru jest przede wszystkim kupowanie biżuterii ze sprawdzonych źródeł. Takimi źródłem jest np. sklep internetowy Jubiler.pl – funkcjonujący od lat i mający tysiące sprawdzonych opinii.

Kolejnym elementem pewnego wyboru jest sprawdzenie tak zwanej „próby” srebra. Próba srebra to informacja o jakości kruszcu, z którego wykonana jest dana biżuteria. W przypadku srebra tę jakość oznacza się liczbowo, wskazując na procentową zawartość srebra. Bardzo często na metce produktu, poza ceną czy rozmiarem, można znaleźć dodatkową liczbę. To właśnie „próba” - z niej możemy się między innymi dowiedzieć więcej o biżuterii, nad wyborem której się zastanawiamy.

Srebrny naszyjnik piórko

Co oznacza numer 925 na biżuterii?

Numer 925 widoczny na srebrnej biżuterii oznacza wartość próby srebra, z którego została wykonana. Próba srebra to wprost oznaczenie zawartości czystego srebra w danym stopie. W przypadku liczby 925 mamy do czynienia z wyrobami wykonanymi aż z 92,5% czystego srebra. Wiedząc o tym, łatwo domyślić się, że wraz ze wzrostem próby srebra, rośnie także cena biżuterii, która jest z niego wykonana.

Intuicyjnie możemy więc chcieć szukać np. srebra 100% - takiego jednak wśród wyrobów biżuteryjnych nie znajdziemy i jest to celowe. Uzasadnienie znajdziemy w naturze srebra - należy pamiętać, że czyste srebro jest dość miękkim kruszcem, dlatego dodaje się do niego twardsze metale, dzięki czemu zyskuje ono na wytrzymałości. W innym wypadku srebrna biżuteria byłaby nie tylko skrajnie podatna na zarysowania, ale nawet mogłaby się wyginać, kruszyć czy łamać. Niemożliwe byłoby także wykonanie ze srebra bardzo drobnego splotu czy też precyzyjnych elementów jak zawieszki, czy zapięcia. Zbyt miękki stop srebra nie stanowiłby także dobrego zabezpieczenia oczek biżuterii z kamieni szlachetnych.

Przez lata rozwijania sztuki jubilerskiej właśnie próba 925 okazała się optymalną wartością na stosunku srebra do pozostałych domieszek jubilerskich. Wybierając srebrna biżuterię z oznaczeniem „925” mamy więc pewność, że mamy do czynienia ze stopem o bardzo wysokiej zawartości srebra, a jednocześnie dobrej wytrzymałości.

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler.plPolecamy również: