Biżuteria z motywami roślinnymi - szlachetne inspiracje naturą

 

Biżuteria z motywami roślinnymiŚwiat biżuterii jest bogaty w formy i kolory tak, jak świat natury i ludzkiej wyobraźni. Wiele przepięknych inspiracji pochodzi właśnie ze świata otaczającej nas przyrody – tej, której uroki podziwiamy na co dzień, ale także tej całkowicie egzotycznej. Flora prezentuje nieskończony katalog pomysłów na to, jak wyglądać zachwycająco. Nic dziwnego, że najwybitniejsi jubilerzy inspirują się jej formami!

Najlepsze inspiracje - piękno natury w biżuterii

Natura wokół nas jest zmienna. Ten sam kwiat mijany każdego dnia w drodze do pracy, czy na spacerze będzie wyglądał inaczej w zależności od pogody, światła, pory dnia czy temperatury. Podobnie jest z człowiekiem – na nasze samopoczucie i wygląd wpływa wiele czynników. Szukając ozdób i biżuterii, kierujemy się nie tylko modą, ale także samopoczuciem w danej chwili, humorem, okazją czy porą roku. Właśnie dzięki temu różnorodny świat roślin jest tak bogaty w inspiracje dla adeptów sztuki – designerów, projektantów i jubilerów.

 

Wyjątkowe, artystyczne postrzeganie otoczenia pozwala na przekazanie w biżuterii wrażliwości estetycznej, potrzebnej przy obserwacji roślin. Refleksy światła odbijane różnorodne przez matowe lub błyszczące powierzchnie; wrażenie lekkości przy ażurowych formach czy ukojenie płynnością kształtów inspirowanych łodygami i liśćmi… Wszystkie te elementy tworzą ze świata roślin nieskończony katalog Bransoletka markazytybiżuteryjnych wzorów. Wybierają biżuterię warto spojrzeć w kierunku tych inspiracji. Uroda wręczonego bukietu przeminie – natomiast piękno tych samych kwiatów zaklętych w formie wisiorka, kolczyków czy niezwykłej broszki, będzie ponadczasowe.

Motywy roślinne – kwiaty, liście, drzewa

Wśród motywów roślinnych w biżuterii można wyodrębnić pewne nurty i właściwą im symbolikę, a także styl, w którym najlepiej sprawdzają się w roli dodatków lub głównego elementu stylizacji. Niezwykle popularne są kwiaty – zarówno ich specyficzna geometria, jak i feerie barw płatków pozwalają odzwierciedlić je na wiele sposobów, zamykając na przykład rubinowe płatki w oprawie ze srebra lub złota. Przepięknie prezentują się kolczyki, wisiorki i pierścionki, w których kamienie szlachetne nawiązują do znanych z najpiękniejszych bukietów odcieni płatków. Kształt biżuterii może oddawać specyficzne kształty poszczególnych kwiatów wraz z ich charakterystycznymi cechami – na przykład pękate główki słoneczników; czy pozornie skromne piękno stokrotek i astrów, które inspirują wiele kolczyków i zawieszek.

 

 

Osobną rodziną roślinnych form są te, dla których inspiracją były liście. Choć możemy tego nie zauważać na co dzień - ich bogactwo i różnorodność jest w świecie natury tak duża, jak kwiatów. Dzięki różnym kształtów – od gładkich i pociągłych, po blaszkowate, szerokie i złożone z kilku elementów – liście są wspaniałym polem do popisu dla jubilerów. Decyzja o materiale wykonania - srebrze lub złocie, a następnie ozdobienie ich form kamieniami szlachetnymi w fantazyjnych kształtach i kolorach potrafi wydobyć magię z listnych kształtów.

 

Wspaniałym kształtem mogą poszczycić się drzewa. I to nie umknęło więc światom mody i designu, a w jubilerstwie przepięknie złożone kształty koron drzew można odnaleźć w zawieszkach, wisiorkach i kolczykach, a także charmsach. To zawieszki wiodą jednak prym pośród Biżuteria drzewaozdób idealnych dla dendrofili – wielbicieli drzew. Dzieje się tak nie tylko ze względu na szeroki kształt rozłożystej korony wybieranej najczęściej do motywów ozdobnych, ale także ze względu na symbolikę drzew. Ich szlachetne formy wykorzystywane są jako element nawiązujący do siły charakteru, a także serca, w tym w znaczeniu rodzinnym i więzi pomiędzy bliskimi. Stąd ich noszenie w formie wisiorka w pobliżu serca, ma dodatkowe znaczenie.

Naturalne inspiracje wśród materiałów biżuteryjnych

Roślinne inspiracje naturą w biżuterii to nie tylko kształty i formy, ale także materiały. Etniczna biżuteria, wśród których wyróżniają się bransoletki, często zdobiona jest drewnianymi elementami. Przepięknym echem roślinnego piękna są także całe kolekcje biżuterii zdobionej bursztynem – kolczyki, bransoletki i pierścionki, a przede wszystkim – wisiorki z bursztynem. Patrząc na słoneczne refleksy tych ozdób nie można zapominać o ich pochodzeniu i tym, że ich początek to właśnie zastygła niegdyś żywica różnych drzew.

 

Piękno motywów roślinnych w biżuterii to różnorodność form i kolorów oraz piękno natury zaklęte w niewrażliwej na upływ czasu formie. Takie akcenty ozdobny pozwalają nie tylko zachować przy sobie piękno wiosennych i letnich chwil kojarzonych z umajonymi łąkami przez cały rok; ale także symbolicznie zatrzymać cząstkę ich wspaniałej życiowej energii!

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler.pl

 

Polecamy również: