Historia biżuterii ze złota

 

Najstarsza zachowana złota biżuteria pochodzi z państwa Sumerów z ok. 3000 roku p.n.e. Złote łańcuszki, bransolety i inne przedmioty ze złota wykryto w grobowcach egipskich. Wyroby ze złota na terenie Europy z wysokiego kunsztu słynęli złotnicy kreteńscy a potem etruscy, którzy upowszechnili technikę granulacji złota.

Brosza w stylu art nouveau

Włochy stolicą złota

Technika ta pozwoliła im na pokrywanie różnych przedmiotów drobnymi granulkami tego metalu. Od tej pory aż do dziś Włochy uważane są za centrum złotnicze. Włoska biżuteria znajduje odbiorców na całym świecie. Włoscy złotnicy zużywają rocznie ponad 400 ton kruszcu i eksportują 2/3 swoich wyrobów.

Na początku lat 90-tych pojawiły się na świecie również nowe ośrodki złotnictwa jak: Hongkong, Singapur, Malezja i Tajlandia. Niewiele w tyle pozostaje przemysł jubilerski Japonii, zużywając na wewnętrzne potrzeby ok. 100 t złota rocznie.

W parze z innymi kruszcami

Złoto samo w sobie jest miękkie, dlatego do wyrobów jubilerskich stosuje się stopy z innymi metalami, m.in. srebro, cynk, miedź, pallad, nikiel, które nie tylko utwardzają złoto, ale wpływają również na zmianę zabarwienia złota oraz wygładzają jego powierzchnię. Większa zawartość czystego złota w wyrobie jest gwarancją tego, że nie wystąpi alergia u osoby ją noszącej.

Różne kolory złota

Starożytna biżuteria z Nepalu
i Indii zwana navrata

Panująca obecnie moda na kolorowe złoto, spowodowała wzrost produkcji obok biżuterii ze złota żółtego, czerwonego i różowego, a  także biżuterii ze złota białego, ametystowego (ciemnofioletowego) czy niebieskiego.

W pogoni za zmieniającą się modą i rosnącymi wymaganiami klientów zmieniają się również oferowane wyroby jubilerskie, obecnie bardzo nowoczesne a nawet awangardowe.

Coraz częściej tworzy się modną od niedawna biżuterię dwukolorową, łącząc błyszczące złoto z matowymi metalami (srebrem, platyną, białym złotem).

Ludzie wciąż oczekują nowych wzorów biżuterii, a projektanci realizując ich zapotrzebowania tworzą istne dzieła sztuki, odbiegające najczęściej od tradycyjnej stylistyki.

 

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler

 

Polecamy również: