Co to jest brylant?

 

Brylanty, to fachowa nazwa diamentów o szlifie brylantowym. Diamenty w formie nieobrobionej są niemalże matowe, bez połysku. Wystarczy jednak odpowiedni szlif, by wydobyć z nich życie, światło, blask.

Swój niepowtarzalny blask brylanty zawdzięczają odbiciu światła wnikającego we wnętrze bryły, dzięki któremu kamień wydaje się głęboki, trójwymiarowy. Taką głębię zaczęto wydobywać z kamienia odpowiednio go kształtując. W ten sposób, po odpowiednim oszlifowaniu powstaje brylant, który swe piękno zawdzięcza nie tylko wrodzonym właściwościom, ale i zdolnej ręce ludzkiej.

Od wieków pokolenia szlifierzy starały się nadać diamentom formę zdolną skupić wnikające światło i wyemitować je jedną wiązką pełną refleksów, błysków i kolorów, powstających z rozszczepienia naturalnych promieni. Sztuka szlifierska doskonalona była przez stulecia, by zaspokoić oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

W miarę upływu czasu zmieniano kształt kamieni tak, by światło mogło odbijać się od ich wewnętrznych krawędzi i skupiać w punkcie za mierzonym przez szlifującego. W XVIII wieku przyjął się szlif brylantowy, który wyparł, dotychczas stosowany do obróbki diamentów, szlif rozetowy. Szlif brylantowy uznawany jest za szczyt osiągnięć mistrzów tego zawodu i stosuje się go również w odniesieniu do innych minerałów, np. cyrkoni.