Odcienie diamentów - skala kolorów

 

Diamenty niezmiennie od lat cieszą się powodzeniem nie tylko wśród kobiet, ale także wśród mężczyzn - kojarzą się bowiem z prestiżem, symbolizują władzę i majętność. 

O ich wyjątkowości decyduje między innymi towarzysząca tym niezwykłym kamieniom gra świateł - diamenty potrafią intensywnie załamywać i rozszczepiać światło.

Barwa diamentu może być wynikiem ingerencji natury - spowodowana domieszką obcych substancji lub świadomej ingerencji człowieka- za pomocą promieni gamma, przy wykorzystaniu reaktorów i akceleratorów osiąga się pożądany kolor.

Lipiec, Paryż, godz. 13.00

Barwę diamentu określa się za pomocą kamieni porównawczych (diamenty lub cyrkonie) oraz lampy imitującej średnie światło dzienne, tzw. światło nieba północnego (lipiec, Paryż, godz. 13.00).

Badanie kamienia przeprowadza się umieszczając go pod lupą na tle podstawki - wzorca bieli i porównując z tzw. kamieniami porównawczymi. Na przykład diamenty o zabarwieniu żółtawym można przekształcić w zielonkawe lub żółtozielonkawe, które są wysoko cenione i poszukiwane na rynku.

Napotyka się również diamenty o barwie butelkowo-zielonej, łatwo zmieniające zabarwienie pod wpływem promieniowania neutronowego na koniakowo-brązowe.

Bardzo rzadko spotykane są kamienie o odcieniu lekko niebieskawym. Częściej spotyka się kryształy o zabarwieniu żółtawym, a także diamenty różowe, czerwone i zielone.

Fantazyjna barwa diamentu

Znawcy szczególnie cenią sobie diamenty czerwone i różowe - są bowiem rzadkie i kosztowne. Z kopalni w pobliżu Mwadui w Tanzanii pochodzą okazy różowych i zielonych diamentów.

Diamenty są wyceniane na podstawie tego, jak blisko zbliżają się do bezbarwności - im mniej kolorów, tym wyższa ich wartość. Wyjątkiem są tzw. diamenty fantazyjne - takie jak różowe czy niebieskie, które znajdują się poza standardowym zakresem kolorów.

Kolor diamentu to wszystko, czego nie można zobaczyć. Dziś diamenty są zazwyczaj oceniane za pomocą skali kolorów diamentów, opracowanej w latach 50. przez Richarda T. Liddicoata z GIA. Skala klasyfikacji kolorów zaczyna się na literę D, a kończy się na kolorowych diamentach oznaczanych literą Z. Diamenty z grupy D mają najmniejszą ilość koloru, a kolorowe diamenty z grupy Z mają najwięcej kolorów w zakresie D-Z. 

 


źródło: www.gia.edu/

 

 

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler.plPolecamy również: