Na jesień biżuteria z koralem - czerwonym kwiatem morza

 

Koral, nazywany także "kwiatem morza", symbolizuje bogactwo, siłę i wysoki status społeczny. Przypisuje mu się właściwości ochronne wierząc, że strzeże przed negatywną energią. Od wieków to właśnie koral czerwony uznawany jest za najszlachetniejszy i najbardziej wartościowy spośród wszystkich jego odmian. Dzięki jego urokowi i symbolice, którą ze sobą niesie stanowi doskonały i niezwykle ceniony element biżuterii i jubilerskich ozdób. Męska bransoletka z koralem

Skąd się biorą koralowce

Choć w nomenklaturze jubilerskiej koral nazywany jest kamieniem, de de facto wcale nim nie jest. Podobnie zresztą jak perła i bursztyn. Koral to twór organiczny. Koralowce występują głównie w ciepłych morzach, na niedużych głębokościach, gdzie woda jest dobrze naświetlona i natleniona. Żyją one na dnie mórz, przytwierdzone do skalnego podłoża. Mają wiele odmian i kolorów - występują w całym bogactwie odcieni. Możemy spotkać je w brawach takich jak: białe, różowe, czerwone, fioletowe, niebieskie, czarne, a nawet złote.

Koralowa czerwień

Jak to się dzieje, że myśląc o koralach od razu łączymy je z czerwienią. Do połowy XX wieku popularne były korale wyłącznie w tym kolorze. Do wyrobów biżuteryjnych wykorzystywano koralowce z Morza Śródziemnego i mórz u wybrzeży Japonii – a te są czerwone.

 

Aby uzyskać przepiękne kamienie ozdobne, po wyłowieniu z koralowców usuwane są wszystkie miękkie części. Następnie koralowce poddane zostają obróbce - zwyczajowo przyjęto, że koralom nadaje się kształt kulisty, obły lub kaboszonowy. Ponieważ zwykle koral zaraz po wyłowieniu jest matowy, poddaje się go dodatkowo procesowi polerowania, aby uzyskał szklisty połysk.

Biżuteria z czerwonym koralem

Biżuterią z czerwonym koralem zachwycano się już się w starożytności. Kosztowności z tym pięknym klejnotem odkryto w grobach sprzed 300 tysięcy lat. Najchętniej korale wykorzystywane są do robienia naszyjników i bransoletek. Bardzo Biżuteria z koralemczęsto jednak używane są także jako elementy ozdobne w pierścionkach, i kolczykach. Kolczyki lub pierścionki z koralem należą do jednych z najbardziej popularnych ozdób. W Polsce naszyjniki z koralem są tradycyjną ozdobą regionalnego stroju krakowskiego, nawiązując do owoców jarzębiny i jej naturalnych właściwości.

Jak korale stały się elementem stroju ludowego

Koral był uznawany za rzadki i stosunkowo drogi, dopóki był pozyskiwany wyłącznie z Morza Śródziemnego. W połowie XIX wieku odkryto jego siedliska wokół Japonii. Wkrótce okazało się, że są one równie cenne i wartościowe, jak korale śródziemnomorskie. Tak zaczęła się masowa eksploracja japońskich siedlisk koralowców. Okazało się, że u wybrzeży Japonii złoża są zasobne, a podaż wielokrotnie przewyższała popyt. Wpłynęło to znacząco na wartość korali - z czasem okazały się być tak tanim towarem, że mogli sobie pozwolić na niego nawet mieszkańcy wsi. Właśnie w ten sposób sznury czerwonych korali stały się tradycyjną biżuterią – w tym również elementem stroju ludowego - np. góralskiego czy krakowskiego.

Lecznicze działanie korali

Czerwonemu koralowi od wieków przypisywane jest również działanie lecznicze. Ma działanie rozgrzewające i ożywiające. Niegdyś rozdrobnione i wymieszane z wodą korale stosowane były do leczenia chorób gardła. Używano ich również w celu przyśpieszenia gojenia ran i tamowania krwotoków. Uważa się, że działa kojąco, pomaga w zrozumieniu i pobudza twórcze myślenie. Koral nazywany jest również kamieniem optymizmu. Jest doskonałym pomocnikiem w medytacji, pomaga również osiągnąć równowagę emocjonalną.

 

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler.pl

 

Polecamy również: