Co jest aktualnie modne w biżuterii - retro, vintage, czy etno?

 

Niezwykłym światem biżuterii także rządzą trendy i moda. Jest to jednak świat z pogranicza sztuki,Moda 2020 styl retro mody i designu – dlatego poza trendami zawsze sprawdza się w nim ponadczasowość i wyczucie smaku. Pojawiają się też nowości – lub – moda przynosi powiew, który wyciąga na pierwsze miejsca listy biżuteryjnych przebojów styl, który już kiedyś królował w jubilerskich gablotach i modnych stylizacjach. Na topie są teraz między innymi nurty retro, vintage i etno!

Retro, vintage, etno – co przynoszą

Dzięki tym trendom w blasku fleszy możemy podziwiać wyjątkowe bogactwo stylistyki z przekroju Bransoletka etnoostatnich dziesięcioleci. Niemal każdy kształt biżuteryjnych ozdób można przypisać do któregoś z katalogu minionych stylów. A teraz to, co było – znowu jest modne. Nowości biżuteryjne również korzystają z inspiracji przeszłością, osadzając jej elementy w bardziej nowoczesnej stylistyce. Tworzymy przyszłość dzięki… powrotom do przeszłości!

Nurt vintage przyniósł nam powiew ponownej miłości do biżuterii o zdecydowanej geometrii i minimalistycznych formach. Jednocześnie nurt retro przyzwala nam na otwarty zachwyt nad bogactwem zdobień i fantazyjnych kształtów inspirowanych dawnymi epokami. Korzystając z nurtu retro możemy spojrzeć w kierunku delikatnych bransoletek z kamieniami szlachetnymi w oprawie srebra; oraz wisiorkom z diamentami lub cyrkoniami w podłużnych oprawach. Znajdziemy tu też uzasadnienie popularności utrzymanych w duchu vintage masywniejszych form inspirowanych latami osiemdziesiątymi.

Doskonałym podkreśleniem kobiecego stylu i delikatności są natomiast w przypadku etno branosletki na rzemykach, zdobionych kolorowymi nićmi, z różnego rodzaju koralikami i minerałami, a także skórzane. W nurcie eko królują także swobodnie wiszące kolczyki i wisiorki z motywami naturalnymi – Wisiorek vintageinspirowanymi roślinnością, kształtem piór czy naturalnym kształtem minerałów.

Spojrzenie za siebie w świecie biżuterii – charakterystyka najpopularniejszych stylów

Przez lata w poszczególnych epokach historycznych systematycznie zmieniały się style i trendy występujące w biżuterii. Od klasycznej elegancji Art Déco, ekstrawagancji glamour po egzotykę etno. W latach 20/30 XX wieku można odnaleźć charakterystyczną symetrie, geometryczne i proste wzory wykorzystujące białe złoto, kamienie szlachetne oraz platynę. Warto szukać inspiracji także w okresie wielkiej mody balowej, w którym to dominowały bogato zdobione, ciężkie pierścienie, bransolety i kolie, a nawet – na wielkie bale – diademy.

Wraz z odkrywaniem kolejnych, odległych lądów w katalogach modowych Europy wzrosło też zainteresowanie nowymi kulturami, co zaowocowało pojawieniem się stylu etno. Styl ten łączy ze Kolczyki etno_Jubiler.plsobą najróżniejsze kruszce, jak i zestawia je z drewnem, skórą, piórami, czy koralikami i inspirowanymi ozdobami plemiennymi i rytualnymi z najdalszych zakątków świata. Wszystkie te elementy obecnie kojarzone są z lekkim, codziennym stylem, uwielbianym także przez podróżników i sportowców – obecny zwłaszcza w kulturze surferów oraz osób, którym bliski jest nurt ekologii, zainteresowane są medytacjami czy jogą.

Z kolei z tęsknoty za minionymi epokami narodził się bardzo specyficzny nurt tzw. vintage, który wyraźne nawiązuje do dawnych czasów, poprzez zamiłowanie do najróżniejszych broszek, pereł, długich wisiorów oraz naszyjników. Nurt retro jest mu bliski – to tam znajdziemy inspiracje konkretnym okresem modowym – np. latami dwudziestymi XX wieku, klasyczną modą i stylistyką kojarzoną z eleganckimi parami wysiadającymi z bardzo stylowych samochodów, które jeśli teraz pojawiają się na ulicach – wzbudzają zachwyt określane mianem oldtimerów. W ten sam sposób zachwyt wzbudza biżuteria odzwierciedlająca panujące wówczas modowe trendy. Tu królują Kolczyki retrowiszące kolczyki, wisiorki o ciekawych o formach z długimi lub ażurowymi zawieszkami, a także wszelkiego rodzaju bransoletki. Tu także odnajdziemy inspiracje jak nosić piękne, długie sznury pereł lub kolczyki z pojedynczymi perłami o różnych barwach.

Jak dobrać biżuterię retro, vintage i etno do ubrania?

Aktualnie w modzie widać wpływy różnych epok, które mieszają się ze sobą, a także dodatkowo zyskują na popularności w zależności od pory roku, sezonu czy wydarzeń ze świata popkultury, podczas których obserwujemy odważnych modowo celebrytów w ich nowych stylizacjach. Od dłuższego czasu intensywnie rozwija się jednak styl etno, który to szczególnie umiłowany jest przez osoby doceniające naturalne materiały. Bransoletki, kolczyki, czy inne dodatki z materiałów inspirowanych naturą świetnie nadają się do lekkich tkanin, lnu i bawełny, a także stylu sportowego.

Modna bizuteria 2020Natomiast Panie, które gustują w elegancji, kochają złoto i noszą wyszukane tuniki, długie spódnice czy wyrafinowane kombinezony, śmiało mogą uzupełniać je finezyjną biżuterią retro. Tu także Panowie odnajdą niezwykle męskie sygnety pełne niebanalnego charakteru oraz naprawdę wyjątkowe spinki do mankietów. Co więcej, dodanie do żakietów, prostych krojów i stonowanych outfitów odpowiednich dodatków klasyfikowanych jako vintage, nie tylko je ożywi, ale także nada im niepowtarzalnego stylu. Warto tez pamiętać, że poszczególne zestawy ubrań łączone z różnymi typami biżuterii zyskują nowe, ciekawsze oblicze. Nie bójmy się improwizacji. Ci, którzy wyznaczają trendy najczęściej wchodzą w świat mody przebojem – skłaniając do dyskusji i łamiąc schematy.

Nurty retro, vintage i etno łączy jedna cecha – każdy z nich docenia istniejący dorobek artystów tworzących w różnych epokach. To niezwykle cenna umiejętność. Przecież nie można rozwijać się bez dotychczas zdobytej wiedzy i umiejętności – tak samo jest w przypadku doceniania najpiękniejszych elementów w historii biżuterii.

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler.pl

 

 

Polecamy również: