Na którym palcu powinno się nosić pierścionek zaręczynowy?

 

Historia pierścionków zaręczynowych sięga najprawdopodobniej starożytnej Grecji, gdzie wręczano Pierścionek zaręczynowyje sobie na znak miłości i połączenia dwóch bliskich osób. W nowożytnej tradycji europejskiej mężczyzna obdarowuje kobietę pierścieniem wraz z oświadczynami i stanowi to swoiste przypieczętowanie związku tożsame z zaręczynami.

Najbardziej popularne rodzaje pierścionków zaręczynowych

W najbardziej klasycznej formie jest to złoty pierścionek z brylantem, chociaż obecnie panuje w tym zakresie spora dowolność i symbol zaręczyn może przybierać różne postacie. Od kilku lat bardzo modne są pierścionki z kolorowymi kamieniami jubilerskimi – szafirem, szmaragdem, rubinem, topazem, brylantami żółtymi, różowymi, czarnymi, ze złota żółtego lub białego, ewentualnie połączenie obydwu rodzajów, bez kamieni, za to z oryginalnymi zdobieniami, w kształcie serca itd. Swego rodzaju dowolność i indywidualizm wkroczyły również w kwestię noszenia zaręczynowego pierścionka.

Tradycyjnie powinno się go nosić na serdecznym palcu prawej ręki do momentu zaślubin. Jednak pod wpływem wzorców zachodnich wiele pań nosi go na serdecznym palcu lewej ręki, co ma dodatkowe symboliczne uzasadnienie w bliskości serca. Sporo osób, pragnąc zaznaczyć swoją odrębność i niezależność od tradycji, nosi pierścionek zaręczynowy na innych palcach, nawet na kciuku. Wszystko zależy zatem od tego, jak wielką wagę przywiązujemy do symboliki i rytuałów Pierścionek zaręczynowy związanych z zaręczynami i narzeczeństwem.

Pierścionek i obrączka - jak nosić

Problem może się pojawić z chwilą samego ślubu i konieczności założenia obrączki. Możemy wówczas zrezygnować z noszenia pierścionka całkowicie lub też zakładać go jedynie na określone okazje. Możemy też przełożyć go na lewą rękę, na pewno musimy to zrobić w dniu ślubu, bowiem serdeczny palec prawej ręki musi pozostać wolny dla obrączki.

Nie ma przeszkód, aby tego rodzaju układ – na prawej obrączka, na lewej pierścionek, pozostawić na stałe. Pod jednym wszakże warunkiem, obie ozdoby powinny do siebie pasować pod względem jeśli nie kruszcu, to przynajmniej stylu. Nie będzie dobrze wyglądać, jeśli na jednej ręce pojawi się tradycyjna złota obrączka, a na drugiej bardzo nowoczesny w formie pierścionek wykonany na przykład z czarnej ceramiki.

 

 

Sprawdź koniecznie:


Polecamy również: