Co symbolizują obrączki?

 

Z zawieraniem związku małżeńskiego nieodłącznie związane są ślubne obrączki. Jest to element, dzięki któremu możliwe jest przypieczętowanie całej ceremonii. Co symbolizują obrączki, które zakochani wkładają sobie Obrączki ślubnewzajemnie na palce? Nierozerwalną i nieskazitelną miłości i jedność. Tradycja wymiany ślubnych obrączek sięga bardzo odległych czasów. 

Chociaż wymiana obrączek kojarzy nam się głównie z ceremonią kościelną, tak naprawdę ten rytuał wcale nie nie powstał w epoce chrześcijańskiej, ale już w latach starożytności. Pierwsze wzmianki o obrączce jako o symbolu miłości pochodzą ze starożytnego Egiptu. Choć wykonywane były wtedy z surowców roślinnych, ze skóry albo ze zwykłego żelaza, a nie jak dziś – ze złota, ich idea była taka sama – miały oznaczać nieskazitelną miłość, która nigdy nie umiera.

Symbol doskonałości i miłości

Owa doskonałość związana była z samą formą obrączki – okrąg to przecież figura oznaczająca czystą perfekcję. Złote obrączki wprowadzili do swej tradycji obywatele Izraela, aczkolwiek zwyczaj ten rozprzestrzenił się dalej, aż do Imperium Rzymskiego, gdzie na dobre został utrwalony, po czym zaakceptowany oficjalnie przez Kościół katolicki jako element prawa kanonicznego.

Charakter obrączek oraz materiał, z którego były wykonywane, zmieniały się w zależności od panujących czasów oraz rejonów. Dla przykładu - we Włoszech, w czasach średniowiecza noszono nie tylko obrączki okrągłe, ale i owalne. Hołdowano też zwyczajowi sygnowania obrączek krótkimi wyznaniami miłości.

Co kraj, to obyczaj

Ciekawym jest zwyczaj noszenia obrączek w Grecji – dla kobiety wykonywana jest ona ze srebra, a dla mężczyzny – ze złota. Zwyczaj ten jest dyskusyjny, oznacza bowiem wyższość mężczyzny w związku, a jednocześnie uległość Złote obrączki ślubnei posłuszeństwo kobiety. A przecież zawarcie związku małżeńskiego powinno oznaczać równe prawa i obowiązki kobiety i mężczyzny. Jednak są to niuanse wynikające ze specyficznych zwyczajów panujących w danym kraju.

Różne są także sposoby noszenia ślubnych obrączek, w niektórych krajach zwyczaj nakazuje nosić ją na lewej dłoni, w innych, w tym również w Polsce, na dłoni prawej. Noszenie obrączki na dłoni lewej jest u nas uznawane za symbol wdowieństwa. Co do zwyczajów panujących w naszym kraju, ciekawostką jest również, iż aż do czasów pierwszej wojny światowej, mężczyźni raczej obrączek nie nosili, zobowiązane były natomiast do tego kobiety. Dopiero od niedawna obrączki noszą obydwoje małżonkowie. Oprócz tego, kobieta obdarowywana jest oczywiście pierścionkiem zaręczynowym, co na ogół łączy się z ceremonią zrękowin w obecności najbliższej rodziny narzeczonych.

Co ważnego niesie ze sobą symbolika obrączek?

Po pierwsze – jest to okrąg, a więc zamknięta linia, można by powiedzieć nieskończona linia miłości. Po drugie – wymieniając obrączki ślubujemy coś komuś, składamy przyrzeczenie bycia ze sobą na dobre i na złe, łączymy swoje losy z losami drugiego człowieka. Po trzecie – spoczywająca na naszym palcu obrączka, cały czas przypomina nam o ukochanej osobie i o ważkiej roli związku małżeńskiego w naszym życiu.

 

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler.pl


Polecamy również: