Broszki znowu modne!

 

Przez lata zapomniana i nieco lekceważona, a ciesząca się niegdyś ogromnym uznaniem i mająca niesłychanie szacowne tradycje broszka, znowu pojawia się w modnych stylizacjach. Jeśli zatem ktoś twierdzi, że to ozdoba nie na czasie, popełnia duży błąd – broszki są znowu modne.Broszka do sukienki

Broszki w historii

Mówiąc o szacownych tradycjach trzeba przywołać fakty historyczne. Otóż prawdopodobnie pierwsze brosze, mające głównie funkcje użytkowe, to jest spinające szatę, pojawiają się w kręgu kultury śródziemnomorskiej około 1500 lat przed naszą erą.

Te ówczesne zapinki występowały w dwóch odmianach, jako agrafy i właśnie brosze, o bardzo różnorodnej ornamentyce i wykonywane z różnego materiału. Tak jak i w późniejszych epokach, tak i wtedy, najbogatsze kobiety przypinały brosze z drogocennych kruszców, obficie zdobionych szlachetnymi kamieniami, podczas gdy uboższe zadowalały się skromnymi zapinkami z pośledniejszego metalu lub drewna. 

Broszka kameaW następnych wiekach broszki kolejno traciły na znaczeniu lub przeżywały swój renesans, jednak nigdy całkowicie nie odeszły w zapomnienie. Szczególnie popularne stały się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to były obowiązkową ozdobą noszoną przez eleganckie panie na wysoko zapinanym żabocie. Prawdziwą furorę zrobiła wówczas broszka w formie kamei, czyli rzeźbionego wypukło kamienia.

Modne broszki - czyli jakie

Dzisiaj modne broszki wyglądają oczywiście nieco inaczej, chociaż wiele pań nadal ceni sobie elegancję minionych epok i wybiera broszki stylizowane na dawną biżuterię. Wszystko zależy od okoliczności i stroju, jaki mamy zamiar założyć, autentyczna lub stylizowana kamea albo brosza ze starego srebra będzie cudownie wyglądała na przykład przy klasycznej sukni ślubnej lub wieczorowej.

Broszka dodaje z pewnością sukni romantycznego charakteru, trzeba jedynie pamiętać, że jej założenie oznacza jednocześnie konieczność rezygnacji z pozostałej biżuterii, chyba że jest stosunkowo skromna, można ją wtedy uzupełnić o dyskretne kolczyki utrzymane w podobnym stylu. Co ważne, jest to tego rodzaju ozdoba, która pasuje do każdego typu urody i rodzaju sylwetki, naturalnie z zachowaniem zasady proporcji.

Noszone dzisiaj broszki są bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem rodzaju materiału, jak i artystycznego kształtu. Od tradycyjnych w formie, wykonanych ze złota czy srebra, poprzez zrobione takżeSrebrna broszka motyl z metali szlachetnych, ale mające nowoczesne formy graficzne, aż do oryginalnych ozdób wykonywanych ręcznie przez artystów na przykład z drutu, sznurka, filcu, guzików, cekinów i innych, niesłychanie różnorodnych materiałów. W tym przypadku liczy się przede wszystkim innowacyjność i nietuzinkowość. Ta ponadczasowa ozdoba, niezależnie od tego, czy jest tradycyjna czy awangardowa,  doskonale pasuje do żakietów, płaszczy, marynarek, szalów, apaszek, sukienek, bluzek.

Jeśli obawiasz się, że stereotypowo przypięta przy dekolcie broszka może wydawać się niemodna, umieść ją w niebanalnym miejscu – przypnij do paska lub bransoletki, wepnij we włosy lub przymocuj w okolicy biodra. Dzięki takiemu drobnemu zabiegowi możesz  zyskać nowy i modny look.

 

 

Sprawdź koniecznie:

 

Polecamy również: