Biżuteria dla mężczyzny - wybieramy najlepsze ozdoby

 

Elegancki mężczyzna pamięta o stylu, wyważeniu, ale i dodatkach. Mężczyźni od niepamiętnych czasów, tak samo jak kobiety noszą biżuterię. Różnice kryją się jednak w jej typach, wzorach, a nieraz i materiałach wykonania bądź przyczynie jej zakładania. Do najchętniej wybieranej męskiej biżuterii zalicza się przede wszystkim: bransoletki, łańcuszki, spinki do mankietów, zegarki oraz spinki do krawatów. Najbardziej popularne są obrączki, ale coraz częściej zdarza się także, że panowie noszą także tradycyjne sygnety, będące rodziną pamiątką, symbolem władzy lub przynależności do wybranej grupy społecznej.

Męska biżuteria - ewolucja stylów i kształtów

Początkowo spinki do mankietów charakteryzowały się eleganckim stylem i klasyczną prostotą. Aktualnie często stanowią dopełnienie nawet codziennych stylizacji. Podobna sytuacja ma miejsce z zegarkami oraz spinkami do krawatów, które pozwalają na wyrażenie swojej indywidualnej osobowości.

Wśród wszystkich męskich dodatków znajdziemy wzory przeznaczone do okazji oficjalnych czy nawet strojów wieczorowych, jak i te atrakcyjnie uzupełniające swobodniejszy styl. Uwagę przykuwa również stylistyczna przemiana funkcji i postrzegania takich dodatków męskiej garderoby jak bransolety, naszyjniki i wisiorki - wzrosła ich ozdobność, dostępność barw i materiałów, z jakich się je wykonuje.

W biżuterii dla mężczyzn dominuje srebro, stal, skóra oraz drewno, aczkolwiek wielu współczesnych projektantów nie boi się eksperymentować i wybierać także alternatywnych rozwiązań.

Jak wybrać biżuterię dla mężczyzny?

Wybór biżuterii dla mężczyzn powinien przede wszystkim odpowiadać osobistemu poczuciu stylu oraz okazji, na którą biżuterię chce się założyć. Kluczowe przy zakupie biżuterii dla mężczyzn jest podjęcie decyzji o typie materiału, z którego ma być wykonana. Uniwersalne zasady i złoty środek zapewniający zachowanie wysmakowanego stylu to przede wszystkim zachowanie umiaru. Istotny jest dobór materiału, który w swojej naturze ma wpisaną elegancję. Chodzi więc o klasyczne materiały i kruszce: srebro, złoto, naturalne kamienie i minerały. Doskonale sprawdzają się też elementy ze skóry i rzemieni oraz drewna. Warto przemyśleć wybór zbyt ostentacyjnych odcieni złota czy ozdób plastikowych. Wyjątkiem jest zamierzony efekt typu pop-art w codziennych ozdobach, gdy chcemy odnaleźć się w takiej konwencji.

bransoleta męska kamienie
Urok naturalnych materiałów: skóry i drewna doskonale komponuje się z męską garderobą. Świetnym pomysłem, zwłaszcza w przypadku bransolet i wisiorków, jest wybór naturalnych kamieni i minerałów. Pozwalają one nie tylko na perfekcyjny dobór kolorystyczny biżuterii do stroju, ale także na wykorzystanie dodatkowych, naturalnych cech kamieni. Kierowanie się w wyborze na przykład cechami przypisywanymi danym minerałom: na przykład rozjaśniania myśli czy pomocy w skupieniu na celu, pozwala również na wybór męskiej biżuterii na prezent, który ma cechy indywidualnie dobrane do osoby obdarowywanej. Ten aspekt nawiązuje także do najstarszych funkcji męskich ozdób: osobistych amuletów i plemiennych totemów. Ich elegancka, współczesna wersja to piękny ukłon w stronę męskiego stylu.

Naturalne czy stworzone przez człowieka - jakie materiały w męskich ozdobach

Najbardziej ponadczasową rolę wśród męskiej biżuterii pełnią: srebro, bransoleta męska skórzana ze staląstal, elementy kamienne i skórzane oraz tytan. Z kolei wśród kolorów męskiej palety stylu królują barwy ziemi: brązy, bordo i głębokie sieny, oraz czerń, granat, ciemna zieleń i wszystkie szlachetne odcienie srebra. W przypadku dodatków takich jak spinki do krawatów czy mankietów ozdobionych bursztynem, doskonale sprawdza się też klasyczne złoto. Podobnie jest z masywniejszymi łańcuszkami o splocie dostosowanym do stylistyki męskiego ubioru czy sygnetami - tam złoto pełni funkcje symboliczną i jest zaliczana do kanonu. Bez żadnych ograniczeń natomiast kształtuje się stylistyka codzienna, a także związana z subkulturami, gdzie wszelkie materiały i formy są na porządku dziennym, a wśród biżuterii nic nie zaskakuje, nawet ćwieki.

Męska biżuteria idealnie dostosowana do okazji - co i kiedy nosić?

Na spotkania biznesowe, do pracy w tradycyjnej instytucji, czy na większe uroczystości zaleca się wybrać bardziej uniwersalne wzory i szlachetne materiały. Dobrą inwestycją będzie zakup klasycznego i eleganckiego zegarka, spinek do mankietów oraz tych do krawata. W stylistyce business casual mieszczą się już także minimalistyczne srebrne lub skórzane bransoletki o delikatniejszym charakterze. Natomiast na co dzień śmiało można zastąpić zegarek dowolną bransoletą z kolorowymi kamieniami naturalnymi, a spinki – naszyjnikiem.

Mężczyźni o duszy podróżnika, wiecznie głodni przygody, doskonale powinni odnaleźć się w stylistyce etno. Tu do wyboru pozostaje szeroka oferta niebanalnych męskich bransolet i wisiorków. Na niepokornych czekają także dodatki biżuteryjne z motywami tematycznymi danego sezonu.

Bez względu na dokonany wybór oraz stylistykę, która jest bliższa sercu danego mężczyzny, warto kierować się uniwersalnymi zasadami, zapewniającymi równowagę stylizacji. Należy więc wziąć pod uwagę trzy elementy: okazję, z którą związany jest planowany strój; kanony elegancji, które wymagają stonowanego stylu np. w biznesie; a także osobiste preferencje. Jeżeli podczas oficjalnej okazji mamy wątpliwości, czy wybrany element nie jest już tym "o jednym za dużo" - bezpieczniej będzie z niego zrezygnować. Jeżeli zaś to stylizacji codzienna - ahoj przygodo! - ile bransolet, tyle opowieści inspirowanych ich barwą lub kształtem. Moda jest po to, by się nią bawić. A dodatki - w tym biżuteryjne - są dla mody wisienką na torcie.

 

 

Polecamy również: