Broszka – must have stylowej biżuterii

 

Broszka to element biżuterii, który podbił serca aktorek i modelek. Ze świata arystokracji i dyplomacji weszły do świata popularnej mody, zdobywają szturmem wszystkie kolekcje modowe. Broszka to absolutny must-have nie tylko w szafie, ale przede wszystkim w Broszka - modny dodatekkolekcji pięknej i stylowej biżuterii!

Broszka - historia praktycznej ozdoby

Broszka to rodzaj biżuterii i ozdoba o charakterystycznej konstrukcji. Zamocowana od spodu ozdobnej formy szpilka pozwala ją przypinać do tkaniny dowolnej części garderoby. Ta fantazyjna ozdoba znana już od czasów starożytnej Grecji i Rzymu, przetrwała średniowiecze pełniąc niezwykle ważne funkcje użytkowe. To dzięki różnego rodzaju broszom i zapinkom spinano luźne brzegi garderoby. Wraz z nadejściem ery guzików broszki mogły wrócić do swojej głównie ozdobnej funkcji – a swój rozkwit przeżyły w bogatych pod względem rozwoju mody wiekach XVII i XVIII. Wiek XIX przyniósł broszkom nowe wcielenie i popularność - zaczęły zyskiwać kamee – szczególny rodzaj najczęściej owalnej broszy ozdobionej szlachetnym lub półszlachetnym kamieniem ozdobiony reliefem – czyli półwypukłym rzeźbieniem.

Królewskie dwory i ambasady – arystokratyczny charakter broszek

 

Ostatnie dziesięciolecia zadecydowały o miejscu broszek na wysokiej półce pod względem tonu garderoby, którą mogła ozdobić. Uwielbiana przez świat dyplomacji, poliBroszka kameatyki i wielkiego biznesu, wbrew pozorom nie zniknęła z modowych zestawień. Wręcz przeciwnie – srebrne i złote broszki, z także te zdobione kamieniami szlachetnymi czy bursztynem były oznaką statusu. Noszono według ścisłych zasad do ubrań formalnych, znajdowały swoje miejsce najczęściej w klapie żakietu lub marynarki, ozdabiały kardigan ze szlachetnych tkanin, czy stanowiły wykończenie gładkiej sukni. Kobiety często stosowały broszki także jako modne zapięcie do apaszki. Kojarzone – słusznie – ze światem mody high class broszki były także bardzo często widywane na dworze królewskim Wielkiej Brytanii.

Komu pasuje broszka?

 

Powaga towarzysząca osobom, funkcjom i urzędom, które preferowały tę klasyczna biżuterię, spowodowała także, że broszki zaczęto utożsamiać z ozdobą na dojrzałych kobiet. Równolegle broszki w starym stylu, ze względu na kwestie estetyczne i sentymentalne, często wybierane były przez kobiety z tak zwanego srebrnego pokolenia – a więc modne seniorki. Tu najczęściej wybieranymi formami broszek były te srebrne zBroszka kwiat motywem kwiatowym. Broszki w formie pojedynczego kwiatu ze srebra lub róży bardzo często były także wybierane jako oficjalny prezent w relacjach zawodowych. Moda odwróciła ten trend i broszki stały się bardzo pożądanym dodatkiem do każdego stylu ubioru i na każdą okazję – teraz broszka to także domena młodych!

Broszki - przebój 2020 roku

 

Rok 2020 owocuje absolutnym szałem w dziedzinie broszek, dzięki ich uwolnieniu w pokazach światowych. Po renesansie tej biżuterii w kilku ostatnich latach, jesień 2019 roku przyniosła już otwarta modę na broszki – bez ograniczenia stylu stroju, zastosowanie w niezwykłych miejscach – także na rękawach, czy przy samym dekolcie, a nawet na pasku torebki listonoszki. Przebojem weszły także do męskiej garderoby, dzięki kolekcji pokazów mody projektantów jesienią 2019.

 

Broszka to ważny element biżuteryjnej kolekcji – zainspiruj się światem mody i filmu i wybierz kilka broszek, nosząc je samodzielnie lub łącząc z ulubionym strojem – to będzie strzał w dziesiątkę!

 

 

Sprawdź koniecznie:


Polecamy również: