Biżuteria z kamieniami: Niebieskie kamienie szlachetne

 

Niebieski to kolor harmonii, spokoju ale też twórczego myślenia. Przypisuje mu się pozytywne, uspokajające Biżuteria z tanzanitemoddziaływanie. Osoby, który lubią otaczać się tym kolorem cechuje otwarty umysł, spostrzegawczość i twórczość. Niebieski wzmaga dociekliwość i pomaga w osiągnięciu jasności umysłu, przynosi chłód i świeżość. Jest to kolor ludzi twórczych, samodzielnych i opanowanych. Doskonale podkreśla niebieskie oczy.

Również w jubilerstwie niebieski kolor zajmuje szczególne miejsce – istnieją dziesiątki pięknych kamieni szlachetnych w różnorodnych odcieniach niebieskiego. Do najbardziej popularnych można zaliczyć: szafir, topaz, akwamaryn i turkus. Dowiedz się o nich więcej.

SZAFIR

Choć szafiry występują w wielu kolorach, np. bezbarwnym, jasnoróżowym, czerwonym, pomarańczowoczerwonym, purpurowym, fioletowym i zielonym, najbardziej pożądane są kamienie o barwie niebieskiej. Szafiry w tym kolorze spotykane są najczęściej w kilku odcieniach - od chabrowego, przez granatowy, aż po prawie czarny. Biżuteria z szafirem to doskonała propozycja dla osób o niebieskich oczach - kolczyki lub wisiorek z kamieniem szlachetnym o niebieskiej barwie w piękny sposób podkreślą głębię błękitnych oczu.

TOPAZ

Błękitny odcień niebieskiego koloru jest najbliższy Twemu sercu? Postaw na topaz. Występują one w wielu kolorach: bezbarwnym, złocistym, różowym, czerwonym, fioletowym i brunatnym. W technice jubilerskiej Kolczyki z topazemnajpopularniejsze są jednak te o barwie niebieskiej. Najbardziej cenione są błękitne topazy, które posiadają doskonałą przeźroczystość oraz jasność. Idealnie komponują się one z diamentami. Równie popularne są topazy o nieco ciemniejszej i głębszej barwie, tzw. London Blue Topaz.

AKWAMARYN

Kolejnym kamieniem w odcieniu błękitu jest akwamaryn. Można powiedzieć, że akwamaryn to błękitny brat szmaragdu. Zarówno akwamaryn, jak i szmaragd są odmianą berylu. Ważne jednak, że tylko niebieski beryl można nazywać akwamarynem. Podobnie jak tylko zielony beryl może nosić miano szmaragdu. Oryginalnie akwamaryn skrywa w sobie paletę barw od zielono-niebieskiej do pogłębionego błękitu. Najbardziej pożądane na rynku jubilerskim są te w kolorze niebieskim, dlatego zielonkawe kamienie po oszlifowaniu poddawane są ogrzewaniu, co wpływa na zmianę ich odcienia na niebieski.

TANZANIT

Kolczyki z tanzanitemTen kamień zdecydowanie wyróżnia się nietuzinkowym odcieniem niebieskiego. Tanzanit zachwyca osobliwym kolorem na pograniczu niebieskiego i fioletu. Należy do kamieni rzadkich. Występuje tylko na terenie Tanzanii. Odkryto go stosunkowo niedawno, bo w latach ’60 XX wieku. Promotorem tego kamienia szlachetnego była marka Tiffany&Co. Według szacunków, złoża tanzanitu wystarczą tylko na kolejnych 15-20 lat. Jeśli więc Twoim marzeniem jest posiadanie biżuterii z unikatowym, niebieskim kamieniem, nie ma co się dłużej zastawiać.

IOLIT/KORDIERYT

Zjawiskowo pięknym kamieniem jest iolit. Jest przeźroczysty i mieni się barwami od niebieskiej po fiołkowo-niebieskiej. Występuje również w innych odcieniach: szaro-niebieskim, czerwonym, zielonkawym, żółtawym, brązowym i bezbarwnym. W jubilerstwie zastosowanie znalazły kamienie w intensywnym kolorze niebieskim i niebiesko-fioletowym.

LAPIS LAZULI

Lapis lazuli to nieprzeźroczysty, głęboki, ciemnoniebieski kamień szlachetny. Jego nazwa dosłownie oznacza – Bransoleta lapis_lazuliniebieski kamień. Występuje w kilku odsłonach: niebieskiej, granatowej i fioletowej. Najpopularniejsze są jednak te o głębokiej brawie niebieskiej z domieszkami złocistego pirytu. Warto wiedzieć, że lapis lazuli jest bardzo wrażliwy i podatny na działanie temperatury, kwasu i mydła.

TURKUS

Występuje w kilku odcieniach: zielono-niebieskim, błękitnym, jabłkowo zielonym. Turkusy są nieprzeźroczyste i podatne na działanie wysokiej temperatury, światła, potu, olei, kosmetyków, środków czystości oraz przesuszenia. Aby nie narazić ich na uszkodzenia i utratę przepięknej barwy, trzeba w ich użytkowaniu wykazać się niezwykłą delikatnością i ostrożnością.

 

Biżuteria ozdobna z niebieskimi kamieniami szlachetnymi bogata jest w piękne formy oprawione zarówno w złoto jak i srebro, a także srebro. Wisiorki, kolczyki, pierścionki, zawieszki i komplety zachwycają różnorodnością odcieni niebieskiego koloru.

 

 

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler.pl

Polecamy również: