Biżuteria w męskim wydaniu

 

Która z Pań na myśl o idealnie ubranym mężczyźnie nie widzi przed oczami jednego z wcieleń Jamesa Bonda? Współcześnie elegancki mężczyzna powinien być ubrany w garnitur – strój prosty, stonowany i pozbawiony zbędnychElegancki mężczyzna dodatków. Oczywiście garnitur to nie wyłączny synonim męskiej elegancji, ale jako doprowadzony przez lata do stylistycznej perfekcji strój, ułatwia osiągnięcie takiego efektu.

 

Historia mody wskazuje jednoznacznie na mężczyzn jako tych, którzy pierwsi wiedli prym w strojach bogatych w ozdoby. Męska garderoba na przestrzeni wieków nie stroniła od koronek, zwiewnych tkanin i ozdobnych marszczeń czy drogich kamieni. Panowie wyprzedzali wówczas panie pod kątem bogactwa zdobień, jak i ilości dodatków, biżuterii i akcesoriów. Z czasem moda męska zaczęła się zmieniać i przypominać bardziej współczesne wyobrażenie eleganckiego mężczyzny, które cechuje określony minimalizm.

Prosta linia, mocny styl

 

Męska moda to wyważenie dodatków, zasada raczej mniej niż więcej i bardzo stonowane faktury. Przewaga jednolitych kolorów, prosta linia kroju i tylko kilka wysmakowanych akcesoriów – to współczesna męska elegancja. Strój dżentelmena stał się minimalistyczny, a w ślad za tym, pojawiły się nowe wyznaczniki dla dodatków, których styl również przybrał prostą, ale zdecydowaną linię. Przy okazji oficjalnych spotkań do klasyki współczesnego męskiego stylu zaliczanych jest kilka elementów biżuterii:

  • spinki do mankietów – wykonane ze srebra, złota, metalu, drewna lub kamienia – bardzo elegancki element stroju i jedyny element dekoracyjny (nie licząc krawata),
  • zegarek – mocowany na skórzanym pasku (do garnituru), na metalowej bransoletce (na co dzień) lub rzadziej – kieszonkowy w stylu retro (do w pełni formalnego stroju) – powinien mieć klasę i styl, ale nie powinien być zbyt ozdobny,
  • oraz obrączka ślubna i ewentualnie rodowy sygnet,
  • zwolennicy nowoczesności często wybierają dodatkowo czasem prostą bransoletkę, często skórzaną lub w etnicznym stylu.

Przepis na sukces

Chociaż Daniel Craig ma równie wielu zwolenników, co przeciwników pod kątem oceny trafności obsadzenia go w roli Jamesa Bonda to jedno jest niezaprzeczalne - jego stroje są zawsze odpowiednio dopasowane, idealnie skrojone i zawsze w stonowanych barwach. Jeśli chodzi o ozdoby, dopełnieniem stylizacji Bonda są zawsze spinki do mankietów i elegancki zegarek. Czy można wyobrazić sobie lepsze połączenie?

Postać Jamesa Bonda przechodziła przeobrażenia wraz z rozwojem fabuły kolejnych części, ale też dzięki pracy nad Spniki do mankietówbohaterem wykonywanej przez kolejno odtwarzających go aktorów. Niezmiennymi pozostały jego charyzma i niepowtarzalny styl, który stał się definicją męskiej elegancji.

Co ze spinkami?

 

Wśród męskich dodatków biżuteryjnych nadal stosowane są także spinki do krawata – choć z ich stosowaniem wiąże się wiele pytań. Odpowiedni dobór spinki, to przede wszystkim dostosowanie temperatury koloru kruszca, z którego są wykonane do koloru koszuli oraz samego krawata. Co do zasady po spinki najlepiej sięgać przy jednolitych i gładkich krawatach – wtedy wyglądają najbardziej stylowo. Historycznie spinki stanowiły akcesorium munduru wojskowego i do dziś używane są zarówno przez wojskowych, jak i np. agentów ochrony. Statystyki potwierdzają jednak, że spinki do krawata przyjęły się zdecydowanie lepiej w USA niż na Starym Kontynencie.

Dodatki w męskich stylizacjach

 

W sytuacjach wymagających oficjalnego stroju mężczyzna nie powinien zakładać żadnych dodatkowychMęska stylizacja z sygnetem ozdób. Natomiast podczas nieformalnych spotkań, na których przeważa styl casual, mężczyzna może swobodnie sięgać po odpowiednio dobrane dodatki, takie jak stylowa, skórzana bransoletka lub łańcuszek. Oczywiście kluczem do sukcesu i zachowania stylu jest tu umiar i odpowiednie wyważenie proporcji elementów stroju oraz dodatków. Jeżeli mężczyzna nosi kolczyki, do stroju formalnego nie powinno się ich zakładać. Jednak w świecie show-bizu bardzo często nawet na oficjalnych galach mężczyźni decydują się na dodatkową biżuterię. Wówczas jednak muszą to być szlachetne materiały, takie jak srebro, platyna lub złoto – najlepiej białe.

Złoty środek w wyborze kolorów


W wyborze dodatków zasada równowagi – także kolorystycznej – to uniwersalna wskazówka, która zawsze pozwoli osiągnąć dobry efekt. W dobrym guście jest także pozostanie przy jednym, wybranym kolorze biżuteryjnych dodatków, a więc -
srebro łączy się ze srebrem, a złoto ze złotem. Jedynym wyjątkiem jest złota obrączka do srebrnych pozostałych dodatków. Biżuteria musi współgrać także z pozostałymi metalowymi elementami stroju takimi jak: klamra paska od spodni czy oprawki okularów. Patrząc na męski strój jako całość, łatwo jest wyczuć złoty środek tak, by zachować iście Bondowską elegancję. A to zawsze sprawdzony sposób na to, by zrobić świetne wrażenie!

 

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler.pl

Polecamy również: