Szafir - najbardziej tajemniczy kamień szlachetny

 

W starożytnej Persji wierzono, że kolor nieba pochodzi od gigantycznego szafiru, na którym spoczywa ziemia. To piękne, choć naiwne dzisiaj przekonanie, najlepiej odzwierciedla Biżuteria z szafiremzjawiskowość koloru tego kamienia szlachetnego, a właściwie całą jego gamę, od najbardziej cennego odcienia bławatka poczynając, na ciemnym błękicie kończąc. Podobnie jak w przypadku szmaragdu, tak i od nazwy szafir powstało specjalne określenie koloru, z tym, że używane najczęściej w kontekście „szafirowych oczu”.

Cechy szafiru

Jest to wysokiej twardości minerał, odmiana korundu, bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, dlatego też chętnie stosowany w jubilerstwie. Występuje w skałach magmowych, najczęściej w pegmatytach i bazaltach, wykazuje odporność na działanie czynników atmosferycznych, a więc i na wietrzenie.

Najpiękniejsze szafiry pochodzą ze Sri Lanki, obok tych najcenniejszych o odcieniu jasnoniebieskim, występują tu też odmiany żółte i pomarańczowe. Z indyjskiego Kaszmiru, Birmy i Tajlandii  z kolei pochodzą szafiry o barwie bławatka, a z Australii ciemnoniebieskie. Niewiele osób wie, że szafiry znajdowano i w Polsce, na Dolnym Śląsku w okolicy Karpacza i rzeki Izery. Oprócz rozmaitych odcieni koloru niebieskiego mogą przybierać wspomnianą barwę żółtą lub pomarańczową, ale także czerwoną, różową, fioletową, zieloną, mogą też być przezroczyste.

Magiczne właściwości szafiru

Szafir jest bardzo poszukiwanym, atrakcyjnym i wysoko cenionym kamieniem szlachetnym, nie tylko ze względu na swoje właściwości fizyczne i zachwycający wygląd, ale również ze względu na symbolikę i działanie terapeutyczne. Teorie ezoteryczne przypisują tym minerałom uniwersalną Kolczyki z szafiremmoc leczenia wszelkich chorób. Szafir, nazywany kamieniem mądrości albo inaczej kamieniem wiary i spokoju ducha, jest jednocześnie najsilniejszym i najbardziej tajemniczym spośród wszystkich cennych klejnotów.

Ponieważ uważany jest za atrybut Jowisza, jest symbolem duchowego przywództwa, ale zarazem bogactwa i szczęścia. Podobno jest pomocny w leczeniu chorób oczu i skóry. Skutecznie zwalcza przeziębienie i infekcję, wzmacnia serce i układ krążenia, działa uspokajająco i odprężająco. Przykładany do chorego miejsca zmienia barwę ostrzegając w ten sposób przed zagrożeniem. Biżuteria z szafirem polecana jest zodiakalnym Bykom, Pannom, Wagom, Strzelcom, Wodnikom i Rybom.

Różne rodzaje szafiru naturalnego

Warto wiedzieć, że wobec szafirów naturalnych bardzo często stosuje się wygrzewanie w celu wzmocnienia ich barwy, właściwie większość dostępnych w sprzedaży naturalnych niebieskich szafirów to okazy poddane obróbce termicznej, co w niewielkim stopniu wpływa na ich cenę.

Dużo tańszy natomiast może okazać się szafir rekonstruowany z mniejszych kawałków. Jednak w dalszym ciągu mamy w tym przypadku do czynienia z kamieniem naturalnym, inaczej niż wtedy, kiedy łączy się ze sobą fragment naturalny ze szkłem – tak zwany dublet. Jeżeli mamy wątpliwości co do pochodzenia szafiru, a od sprzedawcy nie możemy uzyskać wiarygodnych informacji, najrozsądniej będzie kierować się kryterium ceny. Naturalny oszlifowany szafir wysokiej jakości oznacza koszt kilkuset, a nawet powyżej tysiąca złotych za karat.

 

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler:

Polecamy również: