Perły naturalne - charakterystyka

 

Perły mogą tworzyć niemal wszystkie oskorupione mięczaki, lecz perły nadające się do celów jubilerskich wytwarzają jedynie mięczaki o muszlach mających wewnętrzna warstwę o perłowym połysku. 

SKŁAD CHEMICZNY

Węglan wapnia, konchiolina i woda

WŁASNOŚCI FIZYCZNE

Perły najczęściej używane w jubilerstwie pochodzą od morskich perłopławów z rodzaju Pinctada. Powstają z nich piękne naszyjniki, kolczyki, wisiorki lub bransoletki.

Innymi perłotwórczymi mięczakami morskimi są skrzydelnik olbrzymi (Strombus gigas) i przydacznia (Tridacna gigas), Tzw. „perły szkockie" znajdowane są w muszlach słodkowodnych mięczaków żyjących w rzekach Szkocji.

Gdy ziarenko piasku lub inne podrażniające ciało obce dostanie się między muszlę i zewnętrzną, miękką część ciała małża, zwaną płaszczem, organizm wydziela masę perłową, aby odizolować podrażniające go ciało. Powstaje wtedy wybrzuszenie na wewnętrznej stronie muszli, zwane półperłą, którą można oderwać i użyć do celów jubilerskich.

Półperły oprawia się tak, aby nie pokryta masą perłową podstawa była niewidoczna. Najbardziej cenione perły właściwe, czyli kuliste (wolne), powstają wtedy, gdy małż nie pokrywa ciała obcego masą perłową przyrośniętą do muszli, lecz wewnątrz płaszcza otacza je ta masą ze wszystkich stron. Najpierw tworzy się zagłębienie w płaszczu, zwane woreczkiem perłotwórczym. Następnie woreczek oddziela się i zagłębia w ciele. Jego komórki wydzielają masę perłowa, która narastając stopniowo, koncentrycznymi warstwami, tworzy perłę.

Połysk perły nazywany jest „orientem". Jest on efektem optycznym spowodowanym przez dyfrakcję i interferencję światła. Światło ulega dyfrakcji na nieregularnych, zachodzących na siebie kryształach tworzącego perłę aragonitu (węglanu wapnia).

POCHODZENIE

Perły słodkowodne poławiane są w rzekach Europy i Ameryki, perły słonowodne zaś w Zatoce Perskiej, Zatoce Mannar na Oceanie Indyjskim, w Morzu Czerwonym, u północno-zachodnich wybrzeży Australii, w Zatoce Kalifornijskiej i u wybrzeży Florydy. Barwa i struktura powierzchni pereł zależy od gatunku perłotwórczego mięczaka i warunków lokalnych.

 

 

Sprawdź jak powstają perły

Poznaj naszą ofertę pięknej biżuterii z perłami

Przeczytaj o tym co symbolizuje perła i komu jest dedykowana