Najsłynniejsze szmaragdy - czyli ulubione klejnoty królowej Kleopatry

 

Szmaragd to najszlachetniejszy kamień spośród wszystkich odmian berylu. W starożytności nazywany był królem kamieni szlachetnych. To obok diamentu jeden z najcenniejszych kamieni jubilerskich. Swoją nazwę zawdzięcza unikalnej, nieporównywalnej z niczym innym barwie. Korona Andów ze szmaragdami

Bogata historia szmaragdów

Historia szmaragdów sięga 4 tysięcy lat przed naszą erą. Najstarsze kopalnie tych niezwykłych kamieni znajdują się w Górnym Egipcie i nazywane są kopalniami Kleopatry. Ta słynna ze swej urody egipska królowa, pani serca Juliusza Cezara i Marka Antoniusza, znana była ze swojego upodobania do szmaragdów. Te przepiękne klejnoty zdobiły nie tylko samą władczynię, ale i otaczające ją przedmioty oraz wnętrza komnat. 

Szmaragdy odnajdywano w grobowcach faraonów, ale i w Pompejach i Herkulanum. Według tradycji przez odpowiednio oszlifowany szmaragd cesarz Neron spoglądał na walczących na arenach starożytnego Rzymu gladiatorów.

Kolumbia - zagłębie szmaragdów

Współcześnie niekwestionowanym liderem wydobycia szmaragdów jest Kolumbia, znaczące złoża tych kamieni znajdują się też w Brazylii. I chociaż dzisiaj odnajduje się szmaragdy także w innych miejscach na całym świecie, to jednak najwyżej cenione są szmaragdy kolumbijskie.

To właśnie w XIX wieku w Kolumbii został wydobyty największy jak dotąd i najsłynniejszy szmaragd świata, nazwany Devonshire, o masie niemal 1384 karatów. Niepocięty i nieoszlifowany, znajduje się obecnie w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Także w Kolumbii, w roku 1920, znaleziono inny wielki okaz, tak zwany Szmaragd Patrycji, ważący 632 karaty. Szmaragd Patrycji ma niezwykłą formę dwunastościanu i również w naturalnej postaci stał się jednym z eksponatów w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej. Do grupy największych okazów zaliczyć można też liczący 1759 karatów Szmaragd Guiness, 1383 karatowy Szmaragd Księcia, czy absolutnie unikalny Szmaragdowy Budda z Tajlandii.

Szmaragdy - królewskie klejnoty

Jeszcze piękniej prezentują się słynne szmaragdy mistrzowsko oszlifowane i wprawione w Wisiorek ze szmaragdemdrogocenne ozdoby. Jako przykład może posłużyć osławiona Korona Andów - złota, ważąca ponad pół kilograma korona z XVI wieku, w którą wprawiono grubo ponad 400 różnej masy szmaragdów. Pracowało nad nią przez kilka lat ponad dwudziestu artystów, ale też rezultat jest do dzisiaj olśniewający.

Innym słynnym klejnotem jest kredowy szmaragd Chalk, niezwykle czysty, o głębokiej zielonej barwie, zdobi pierścień w otoczeniu 60 diamentów. Szmaragd o wadze 168 karatów po oszlifowaniu, oprawiony w postaci wisiora do naszyjnika z diamentami w platynie tworzy przepiękny klejnot nazywany Szmaragdem Mackay.

Z kolei 15 szmaragdów o różnych szlifach i 360 brylantów złożyły się na olśniewającą całość, jaką stanowi znajdujący się obecnie w Institut Smithsonian Naszyjnik Hiszpańskiej Inkwizycji. Warto wreszcie wspomnieć o bodaj najdrożej sprzedanej biżuterii, jaka był szmaragdowy naszyjnik należący do Elizabeth Taylor, jego cena wyniosła bowiem 6,6 milionów dolarów.

Biżuteria ze szmaragdami

Od wieków te niezwykłe kamienie szlachetne cieszą się niegasnącym zainteresowaniem. Biżuteria ze szmaragdami jest przepięknym dodatkiem podkreślającym piękno kobiety, którą przyozdabia. Wisiorek, pierścionek lub kolczyki ze szmaragdami to także doskonały pomysł na elegancki i wyrafinowany prezent.

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler:

Polecamy również: