Motyw kwiatowy w biżuterii

 

W historii jubilerstwa wśród motywów ozdobnych inspirowanych naturą wyróżniają się motywy kwiatowe. Piękne rośliny od wieków zachwycały i urzekały, będąc pierwszą formą ludzkich ozdób. Nieskończona galeria ich kształtów oraz ulotność ich naturalnej formy dodatkowo inspirują artystów do tego, by uwiecznić ich kształty i urok w złocie, srebrze i kamieniach.

Motywy kwiatowe w biżuterii - inspiracja naturą

Tak jak źródła tej inspiracji - kwiaty - stanowią niezwykłe bogactwo świata flory, mijający czas przynosi coraz piękniejsze formy ich odwzorowania w biżuterii. Nigdy jednak nie kończą się te inspiracje - i natura nadal dostarcza coraz to nowych pomysłów dla jubilerskich dzieł. Odnaleźć ją można w pierścionkach, kolczykach, zawieszkach, koralach, celebrytkach i wielu innych. Wyjątkowo wdzięcznie prezentują się także w broszkach i bransoletach. Roślinne wzory są grawerowane na gładkiej złotej lub srebrnej powierzchni lub wycinane, tworząc zachwycające ażury. Uzupełnione kamieniami szlachetnymi ożywają niemal w barwach bliskich swoim naturalnym formom lub wyrażają fantazję autora i przybierają kolory nieznane botanikom i florystom.

Srebrna biżuteria - ornamenty florystyczne

Srebro w swoim chłodnym blasku idealnie odzwierciedla światło księżyca. Ten urok wyjątkowo prezentuje się w formie broszek o kształtach perfekcyjnie imitujących naturę. Broszki srebrne o kształcie pojedynczych łodyg i kwiatów z pięknie ułożonymi płatkami, to doskonała ozdoba do minimalistycznego stroju. Jako jeden silny akcent doskonale uzupełniają strój i podkreślają artystyczne zacięcie i duszę kobiety, która ją nosi. Srebro podkreśla także urok wykorzystanych w biżuterii kamieni. Ich migotliwy czar prezentuje się w sposób przyciągający wzrok, uwodzi także pewna tajemnicą - w ich świetle każdy zobaczy co innego. Florystyczne inspiracje w biżuterii srebrnej to zarówno skomplikowanej formy bransolety z kamieniami szlachetnymi, np. z markazytem, jak i proste w formie, drobne zawieszki połączone z bursztynem.

Motyw kwiatowy w biżuterii złotej

Złoto jest wyjątkowym kruszcem w jubilerstwie, zarówno ze względu na swój urok, jak i wytrzymałość. Złoto jest także bardzo wdzięczne pod względem koloru oraz połączeń, które tworzy z kamieniami szlachetnymi. Jego blask nabiera wyjątkowego uroku właśnie w przedstawieniu motywów roślinnych, zwłaszcza delikatnych, ażurowych form. Dzięki lekkości, ażurowa złota biżuteria o florystycznej inspiracji pięknie prezentuje się w zestawach. W przypadku ograniczonego budżetu w tej kategorii warto także zwrócić uwagę na pozłacane zestawy srebrneKolor złoty pięknie prezentuje się także jako element ozdobny w zegarkach -  w połączeniu z motywami kwiatowymi tworzą wyjątkową ofertę wśród biżuterii. 

Motyw kwiatowy w biżuterii dla dorosłych

Symbolika kwiatów jest bardzo rozbudowana – mogą oznaczać uczucie, lekkość, witalność czy życie. Warto te skojarzenia wykorzystać w doborze biżuterii. Złota ze wzorem róży może być znakomitym pomysłem na prezent dla wybranki serca. Subtelne, drobne akcenty będą świetnie pasować wiosną, stając się uzupełnieniem codziennego ubioru. Większe elementy, połączone z wykończeniem inspirowanym innymi motywami roślinnymi takimi, jak gałązki czy winorośl, mogą być piękną ozdobą podczas uroczystej okazji. Róża oraz tulipan to najczęściej wykorzystywane motywy dla eleganckich broszek. Symbolem zdrowia i energii jest natomiast kształt kwiatu lotosu. Dodatkowe znaczenie kształtów kwiatów lub ich cech to także cenna wskazówka w komponowaniu biżuterii ze strojem, jak i z cechami charakteru obdarowywanej osoby.

Motyw kwiatowy dla dzieci

W biżuterii dziecięcej motywy kwiatowe to przede wszystkim plastyczne przedstawienie kwiatów w kształtach przypominających te znane z animowanych bajek i książkowych ilustracji. Istotna jest prosta forma i łagodne kształty, które podkreślają dziecięcą beztroskę i radość. Ozdoby z motywem radosnych kwiatuszków z pewnością przypadną do gustu dziewczynkom. Drobne kolczyki lub wisiorki, przywieszki czy bransoletki łańcuszkowe z kolorowym kwiatkiem będą nie tylko oddawać naturę małej elegantki, ale z dużym prawdopodobieństwem staną się również jej ulubioną ozdobą. Kwiaty ze swoją delikatnością doskonale pasują jako element dziecięcych ozdób.

 

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler

 

Polecamy również: