Kobiecy pierwiastek w projektowaniu biżuterii

 

Od wielu lat jesteśmy świadkami, jak silna kobieca perspektywa przenika różne sfery życia, wpływając zarówno na jego styl jak i formę oraz kształt, jaki przybierają rzeczy materialne - na co dzień nas otaczające.

Elastyczność i zmysłowość - kobiece pierwiastki

projektowanie dla kobiet

W świecie projektowania rezultatem tego kobiecego pierwiastka jest wyraźnie dostrzegalna subtelność, elastyczność i zmysłowość. Na co dzień doświadczamy jej we wszystkim co nas otacza – od architektury, po design samochodów, kończąc na pięknej i subtelnej biżuterii dla kobiet.

To właśnie elastyczność i zmysłowość stanowią kluczowe elementy nowoczesnego, pełnego empatii projektowania w duchu sensualności i metafizyki. To właśnie dzięki nim coraz częściej piękne zdobione naszyjniki, broszki o czarujących kształtach, czy też zmysłowe bransoletki o wysmakowanych detalach poprzez wyrafinowane często połączenie z innymi materiałami zdają się stanowić ruchome ozdoby idealnie współgrające z kobiecym ciałem.

Biżuteria uniwersalna i ponadczasowa

Zdolność do zmiany w zależności od potrzeb jest dziś w dużej mierze atrybutem kobiecym – zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Nurt elastyczności i sensualności towarzyszący projektowaniu biżuterii wyraża się między innymi także poprzez nadawanie jej wielowymiarowości i wielofunkcyjności. Powiew kobiecej delikatności i elastyczności w podejściu do projektowania to bowiem nie tylko piękne i wytworne ozdoby, ale również, a może nawet przede wszystkim ich ponadczasowość i uniwersalizm.

Współcześni projektanci biżuterii mają świadomość, że rolą biżuterii dedykowanej kobietom jest przede wszystkim podkreślać i eksponować ich piękno – niezależne od okoliczności. Tak zwana elastyczność w projektowaniu przejawia się więc również w tym, że biżuterię tę można dostosowywać do różnych okazji, pór dnia, stroju czy indywidualnych preferencji czy atmosfery chwili.

Komplety biżuterii dedykowane kobietom w wielu wypadkach cechuje nie tylko doskonały dobór kamieni ozdobnych i ich kształtów, ale równie fakt, że noszone oddzielnie lub w mieszanych kombinacjach nadal prezentują się doskonale i mogą stanowić uniwersalną ozdobę na każdą okazję. Elementy gustownie dobranej kolekcji biżuterii współgrają ze sobą oraz przede wszystkim - z temperamentem kobiety, która ją nosi.

Kult kobiecości w historii biżuterii

Co ciekawe w historii pojawiały się już okresy, w którym kult kobiecości miał znaczący wpływ na wygląd i styl projektowania biżuterii. Na przełomie XIX i XX wieku również pojawiła się wyraźna tendencja do nadawania kształtom płynności, ogólnego ich zmiękczania i subtelnego łamania linii.

Kanciastym dotychczas elementom zaczęto nadawać owalne kształty i opracowywano je w taki sposób, by wyglądały jak liście, płatki kwiatów, motyle lub inne smukłe i płynne kształty wzbogacane o aksamitne tekstury i naturalnie subtelne linie. Delikatność i siła uwodzenia zaczęła przemawiać nie tylko w charakterze biżuterii, ale także w jej formie; podkreślając subtelność kobiecej natury.


Przeczytaj również: Biżuteria dla kobiet - jak dobrać ją do stroju

Sprawdź Jaki wpływ mają na nas kolory