Kamienie naturalne, syntetyczne i sztuczne - czym się wyróżniają

 

Kamienie dodają biżuterii niepowtarzalnego, urzekającego wyglądu. Obok kamieni naturalnych, powszechnie wykorzystywane w jubilerstwie są także kamienie sztuczne i syntetyczne. Różnią się od siebie ceną, wyglądem, poziomem trwałości oraz innym cechami. Czym są i jak powstają trzy główne typy kamieni biżuteryjnych? Kamienie szlachetne

Jubilerskie kamienie naturalne

Głównie pozyskiwane są ze skał i minerałów, choć bywają i takie, które są pochodzenia organicznego - na przykład bursztyn, koral lub perła. Wśród nich wyróżnia się kamienie szlachetne – rzadko występujące w przyrodzie, odznaczające się dużą twardością i wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych, a także kamienie półszlachetne, zwane też ozdobnymi – łatwiej dostępne i o nieco gorszych właściwościach fizycznych.

Kamienie szlachetne zachwycają nieskazitelną kolorystyką, przezroczystością oraz wysoką połyskliwością – po prostu urzekają swym pięknem. Kamienie półszlachetne również potrafią być niezwykle interesujące pod względem estetycznym, ponadto niższa niż w przypadku kamieni szlachetnych cena sprawia, iż cieszą się bardzo dużą popularnością jako element wyrobów biżuteryjnych.

Zarówno kamienie szlachetne, jak i półszlachetne, po wydobyciu ze złóż naturalnych, muszą być odpowiednio przygotowane, aby potem mogły służyć jako materiał zdobniczy. Ich obróbka w głównej mierze polega na szlifowaniu. W zależności od zamierzonego efektu oraz rodzaju kamienia, stosuje się wiele kształtów szlifu, w tym formy zaokrąglone, wielokątne i pośrednie. Główne typy szlifów to: kaboszonowy, fasetkowy i mieszany. To właśnie Wisiorek z granatemszlifowanie kamieni w głównej mierze wpływa na ich ostateczny wygląd. Szlifowanie to prawdziwa sztuka. Właśnie dzięki temu zabiegowi, z kamieni naturalnych wydobywane jest ich piękno.

Kamienie szlachetne i półszlachetne

Do najbardziej znanych i cenionych kamieni szlachetnych należą: rubin, szmaragd, szafir, aleksandryt, akwamaryn, topaz. Natomiast najpopularniejsze kamienie półszlachetne to: agat, onyks, krzemień, turkus, granat.

Kamienie naturalne posiadają swoje odpowiedniki w postaci kamieni sztucznych i syntetycznych. Ta pierwsza kategoria to kamienie stworzone przez człowieka, przy czym ich skład chemiczny nie ma nic wspólnego ze składem kamieni naturalnych. Są to kamienie wyrabiane ze szkła, plastiku lub innych tworzyw sztucznych, po czym są koloryzowane i szlifowane tak, aby imitowały prawdziwe kamienie.

Niekiedy napotkać można także formy łączone, tzw. dublety i tryplety, w których jedna lub dwie części wykonane są Zawieszka z onyksemze szkła, a jedna z kamienia szlachetnego.

Syntetyczne kamienie wykorzystywane w jubilerstwie

Ostatnia kategoria kamieni wykorzystywanych w jubilerstwie to kamienie syntetyczne. Od sztucznych różnią się tym, iż odznaczają się takimi samymi własnościami chemicznymi i fizycznymi, jak kamienie naturalne. Jednak nie są pozyskiwane z naturalnych złóż. Powstają w laboratoriach na drodze syntezy, w wyniku której powstają kryształy o składzie zbliżonym do składu naturalnych kamieni szlachetnych.

Kamień syntetyczny wyróżnia się dużo lepszą jakością niż kamień sztuczny, dobrze naśladuje kamień naturalny, przy czym jest od niego dużo tańszy.

 

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler:

Polecamy również: