Czym różni się kamień szlachetny od kamienia ozdobnego

 

Kamienie szlachetne i ozdobne od niepamiętnych czasów były przedmiotem podziwu, pożądania, zachwytu, bojaźni i wiary ludzi w ich magiczną moc. Ludzka wiara w pozytywne właściwości kamieni w leczeniu chorób, odstraszaniu złych mocy, chronieniu przed czarami i przysparzaniu szczęścia powodowała, iż noszono je jako amulety, które z biegiem czasu zaczęto traktować również jako ozdobę ciała ludzkiego.

Umowny podział kamieni jubilerskich

Podział kamieni jubilerskich na kamienie szlachetne i ozdobne jest podziałem umowny. Nie istnieje natomiast coś takiego jak "kamień półszlachetny" pomimo że określenie to bywa stosowane.

Do rangi kamienia szlachetnego mogą pretendować wyłącznie kamienie naturalne, natomiast kamienie ozdobne mogą być również pochodzenia sztucznego.

O przynależności do grupy kamieni szlachetnych czy ozdobnych decydują takie cechy jak:

  • twardość,
  • rzadkość występowania,
  • przezroczystość,
  • połysk,
  • barwa i jej nasycenie,
  • szczególne cechy optyczne, wartościowanie przez człowieka.

Spośród tych cech, rzadkość występowania oraz wartościowanie przez człowieka to czynniki, które podlegają zmianom i wahaniom w czasie.

Rubin rubinowi nierówny 

Nie istnieje jednoznaczna granica, dzieląca kamienie jubilerskie na szlachetne czy ozdobne. Przezroczysty, pięknie wybarwiony rubin jest bez wątpienia kamieniem szlachetnym, natomiast równie pięknie wybarwionego i przezroczystego syntetycznego rubinu nie możemy nazwać kamieniem szlachetnym. Przeświecający, słabo wybarwiony, z dużą ilością cech wewnętrznych i zewnętrznych rubin jest również bez wątpienia kamieniem ozdobnym.

Kamienie szlachetne i ozdobne - z powodu wartości materialnej i siły nabywczej w nich tkwiącej - w historii bardzo często stawały się również przedmiotami wymiany, jak i gromadzenia. Z czasem zaczęły zaspokajać również potrzeby estetyczne ludzi. Jako przedmiot pożądania stawały się również przyczyną nieporozumień, zazdrości, zawiści i nierzadko przestępstw.

 

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler

 

Polecamy również: