Jak rozpoznać prawdziwy rubin?

 

Rubiny to przepiękne kamienie szlachetne, które wiele osób chciałoby posiadać. Biżuteria z rubinami wygląda Bizuteria z rubinaminiezwykle elegancko i dodaje atrakcyjności – nic dziwnego zatem, że to marzenie wielu kobiet. Niestety, na rynku kamieni szlachetnych pojawiają się bardzo często podróbki – nie tylko rubinów. Czy jest jakiś sposób na rozpoznanie, który kamień jest prawdziwy, a który jest zwykłą błyskotką?

Rubin - co warto o nim wiedzieć

Rubin to kamień szlachetny, który najczęściej kojarzy się z barwą krwistoczerwoną, ale może mieć również odcień różowy. Jest to jeden z najcenniejszych kamieni wykorzystywanych w jubilerstwie, ale posiada również wiele zastosowań technicznych. Między innymi w XVIII wieku rubiny wykorzystywane były w łożyskach zegarkowych, a obecnie to ważny element laserów rubinowych.

Rubin to odmiana korundu – minerału zbudowanego z tlenku glinu. Skąd bierze się jego barwa? Sam korund jest przezroczysty – bezbarwny. Kolor kamienia zależy w tym przypadku od domieszki chromu, który sprawia, że możemy obserwować w promieniowaniu nadfioletowym jego luminescencję, czyli tak zwane „zimne świecenie”. Brunatnoczerwona barwa, jaką rubin również może osiągnąć, zależy zaś od obecności w nim tlenku żelaza.

Jaka jest różnica między kamieniami naturalnymi a syntetycznymi

Kolczyki z rubinamiW jubilerstwie wykorzystuje się zarówno naturalne kamienie szlachetne, jak też kamienie wytworzone w sposób sztuczny przez człowieka, czyli kamienie syntetyczne. Warto pamiętać, że właściwości syntetyków w dużym stopniu zgadzają się z właściwościami prawdziwych kamieni szlachetnych.

Syntetyczne rubiny, które nadawały się do wykorzystania w przemyśle jubilerskim zostały stworzone już pod koniec XIX lub też na początku XX wieku. Ich wynalezienia dokonał francuski chemik A. V. Verneuil, bazując na badaniach swoich poprzedników.

Jak rozpoznać prawdziwy kamień naturalny?

Dziś nie ma na świecie takiego kamienia szlachetnego, którego nie dałoby się otrzymać w sposób sztuczny. Kamienie syntetyczne są wytwarzane na szeroką skalę i to tak wieloma różnymi metodami, a w dodatku przy użyciu tak nowoczesnych technologii, że jest niezwykle ciężko rozpoznać, co stworzyła natura, a co człowiek. Dzieła ludzkich rąk posiadają bowiem zbliżone lub też identyczne właściwości jak kamienie prawdziwe.

Rubiny posiadają wiele cech, które mogą być naśladowane przez specjalistów. Zwraca się zatem uwagę na umieszczone w nich, widoczne wrostki. Natura nie zawsze bowiem tworzy rzeczy idealne. Naturalnymi wrostkami może być na przykład igiełkowaty rutyl, kryształy cyrkonu, wypełnione płynem kawerny i tym podobne zjawiska. Tego typu cechy są nie do podrobienia. Aby zbadać kamień, trzeba również zwracać szczególną uwagę na pęcherzyki powietrza – jeśli widzimy je w kamieniu, możemy być pewni, że jest on sztuczny.

 

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler:

Polecamy również: