Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn?

 

Bursztyn, zwany też jantarem to jeden z ciekawszych kamieni stosowanych w wyrobach jubilerskich. Ta zastygła i stwardniała żywica drzew dzięki swym niezwykły właściwościom ma znacznie szersze zastosowanie - poza jubilerstwem wykorzystywana jest między innymi w medycynie naturalnej, gdzie odgrywa ważną rolę w leczeniu wielu uporczywychWisiorek z bursztynem dolegliwości. Czym wyróżnia się ten nietuzinkowy kamień? Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn?

Bursztyn - czyli kamień, który się pali

Nazwa „bursztyn” pochodzi od niemieckiego określenia „bernstein”, co oznacza kamień, który się pali. Woń palonego bursztynu jest bardzo przyjemna, w pozytywny sposób wpływa na panującą atmosferę i na zmysły. Wdychanie oparów bursztynu niejednokrotnie ma też znaczenie lecznicze. Ta właściwość jantaru znana jest nie od dziś i chętnie wykorzystywana właśnie w wyrobach zapachowych, między innymi w kadzidłach czy perfumach. Bursztyn to nie tylko piękny zapach, ale przede wszystkim - niebanalna estetyka. Kamień znany ze swej wyjątkowej barwy doczekał się nawet własnego odcienia – kolor bursztynowy wszedł na stałe do kanonu mody.

Również w jubilerstwie bursztyn odgrywa znamienną rolę. Spotkamy go w pięknie skomponowanych kolczykach, bransoletach i naszyjnikach. Kamień ten doskonale prezentuje się zarówno w dużych formach - np. jako okazały wisior, jak i w detalicznych elementach zdobniczych - np. drobne bursztynowe listeczki w srebrnej bransolecie albo górna część srebrnej broszki w formie róży.

Pasuje zarówno do biżuterii klasycznej - np. tradycyjnego pierścionka z owalnym oczkiem, jak i do biżuterii wyszukanej i bardzo dekoracyjnej - np. do wytwornego naszyjnika zwieńczonego dużym kamieniem w nietypowym kształcie). Piękno i wszechstronność bursztynu, a zarazem jego stosunkowo przystępna cena sprawiają, że jest on bardzo lubianym kamieniem wśród przedstawicielek płci pięknej w każdym wieku.

Metody na rozpoznanie prawdziwego bursztynu

Pierścionek z bursztynemPopularność bursztynu sprawia, że coraz częściej pojawiają się pytania o to, w jaki sposób rozpoznać prawdziwy kamień. Każda osoba zainteresowana tym wspaniałym elementem zdobniczym chciałaby przecież nosić prawdziwy jantar, a nie imitację. Jak można stwierdzić, czy mamy do czynienia z autentycznym bursztynem? Jak odróżnić bursztyn od kopalu albo tworzywa sztucznego?

Znanym testem, który pozwala to zweryfikować jest test ciężkości. Aby go wykonać, należy wrzucić kamień do słonej wody. Naturalny bursztyn pozostanie na powierzchni, większość imitacji opadnie na dno. Inna metoda to metoda zatopienia w kamieniu bardzo gorącej igły. Z bursztynu łatwo ją wyciągniemy, dla odmiany z kopalu niełatwo będzie ją wyjąć. Dodatkowo, gdy potraktujemy prawdziwy bursztyn wysoką temperaturą, pojawi się charakterystyczny żywiczny aromat.

Możemy także wykonać badanie właściwości elektrostatycznych. Pocierany o wełnę lub inny naturalny materiał, a następnie dołożony do maleńkich cząstek papieru, będzie je przyciągał. Imitacja – nie. Warto też mieć na uwadze, iż bursztyn wykazuje dużą odporność na działanie takich substancji, jak rozpuszczalniki czy eter. W konfrontacji z nimi nie zmatowieje, w przeciwieństwie do podróbki w postaci kopalu. Kolejnym testem może być test UV. Narażony na tego rodzaju promieniowanie bursztyn przybierze barwę niebieskawą lub żółtawą. Tworzywo sztuczne nie zmieni kolorystyki, a kopal zrobi się biały.

Sprawdzony sklep online lub dystrybutor

Jeżeli nie masz możliwości lub nie chcesz we własnym zakresie przeprowadzać testów na prawdziwość bursztynu - postaw na sprawdzony sklep jubilerski. To najbezpieczniejsze rozwiązanie - zaoszczędzisz czas i będziesz miała pewność, że biżuteria, którą wybrałaś przyzdobiona jest prawdziwym, szlachetnym bursztynem.

 

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler:

Polecamy również: