Irlandzki pierścień Claddagh – symbol miłości i przyjaźni

 

Celtycka biżuteria cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które cenią nie tylko piękno i kunszt jej wykonania, ale poszukują w tych niezwykłych ozdobach także dodatkowego przesłania – ukrytych znaczeń i symboli.

Pierścień przyjaźni lub małżeństwa

Wśród biżuterii pełnej symboli króluje Claddagh – niezwykły irlandzki pierścień znany jako pierścień przyjaźni, więzi lub małżeństwa. Claddagh w fantazyjny sposób przedstawia wzór trzymanego w dłoniach serca w koronie. W tej kompozycji ukrytych znaczeń odnaleźć można serce – znany symbol miłości, koronę symbolizującą szlachetne, królewskie cechy - wierność i uczciwość i dłonie będące symbolem przyjaźni, oddania i troski.Pierścień Claddagh

Według legendy twórcą pierścienia był młody rybak Richard Joyce, który na początku XVI wieku opuścił wybrankę swego serca i wyruszył do pracy na Wyspach Karaibskich. W czasie podróży statek, na którym podróżował Joyce został pojmany, a on sam sprzedany złotnikowi z Afryki Północnej. W niewoli Joyce nauczył się rzemiosła.

Wkrótce po tym jak został uwolniony powrócił do wybranki swojego serca i wręczył jej wykuty specjalnie dla niej pierścień. Symbolizował on jego miłość i oddanie ukochanej. Pierścień Claddagh wyrażał wszystkie uczucia, które przez lata pozostawały niewypowiedziane w potęgującej je tęsknocie jego serca.

Symbolika pierścienia przyjaźni

Dodatkowe znaczenie ma również sposób noszenia pierścienia Claddagh. Jeśli jego właściciel nosi go na prawej dłoni, a symbol serca skierowany jest na zewnątrz dłoni oznacza to, że właściciel pierścienia jest singlem. Jeżeli zaś serce skierowane jest do wewnątrz dłoni, ten kto go nosi jest w związku.

Pierścień noszony na lewej dłoni z sercem skierowanym na zewnątrz oznacza, że jego właściciel jest zaręczony, a do wewnątrz, że jest w związku małżeńskim.

Pierścień Claddagh, to tradycyjna ozdoba o wyjątkowym kształcie i symbolicznej wymowie – jego charakter i historia decydują o tym, że Claddagh jest biżuterią dedykowaną zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.

 

Dowiedz się więcej o Symbolice kwiatów w biżuterii

Przeczytaj również: Jaki wpływ mają na nas kolory?