Czym wyróżnia się i jak rozpoznać szafir?

 

Szafir to kamień niezwykły, posiadający niepowtarzalną, lazurową barwę, od której zresztą zaczerpnięta została jego nazwa – sappheiros w łacinie oznacza niebieski. Obok czysto niebieskiego, spotyka się również inne odcienie szafiru, w tym fioletowy, zielony, żółty, Bizuteria z szafiramipomarańczowy, a nawet bezbarwny. Ze względu na piękno i rzadkość występowania, jest to kamień bardzo wysoko ceniony w jubilerstwie. Podobnie, jak inne kamienie szlachetne, również szafir doczekał się licznych imitacji oraz swojego syntetycznego odpowiednika.

Czy rozpoznanie prawdziwego szafiru jest trudne? Jak przekonać się, czy mamy do czynienia z naturalnym kamieniem szlachetnym, czy z wytworem zrobionym przez człowieka? Czym charakteryzuje się i skąd pochodzi ten wyjątkowy klejnot?

Historia i niezwykłe właściwości szafiru

Szafir wyróżnia się bardzo bogatą historią. Znany od czasów starożytności, niegdyś uchodził za kamień obdarzony cennymi właściwościami. Kto nosił przy sobie szafir, mógł liczyć na długowieczność, szczęście w miłości, mądrość, uczciwość, przychylność ze strony innych ludzi, a także na dobrobyt i siłę. Ten należący do grupy korundu kamień szlachetny znany jest również ze swych własności prozdrowotnych. Wspomaga układ krążenia, obniża ciśnienie krwi, odtruwa, łagodzi stany zapalne, koi nerwy i ułatwia zasypianie.

Szafir odznacza się bardzo wysoką twardością. Jest to minerał kruchy, o wysokiej przezroczystości. Pozyskiwany jest ze skał metamorficznych bogatych w tlenek glinu, a także z pegmatytów, złóż rozsypiskowych, bazaltoidów. Wydobycie szafiru rozpoczęło się jeszcze za czasów starożytnych, Wisiorek z szafiramigłównie na obszarze dzisiejszej Sri Lanki. Oprócz tego regionu, szafiry wydobywa się między innymi na terenach Birmy, Tajlandii, Kambodży, Indii, USA, RPA, Madagaskaru, a także w Rosji. Ciekawostką jest również, iż właśnie w tym kruszcu zostały wyrzeźbione popiersia trzech amerykańskich prezydentów: George’a Washingtona, Dwighta Eisenhowera oraz Abrahama Lincolna.

Nazywany przez wielu królem klejnotów – szafir, doczekał się wielu sławetnych egzemplarzy. Do owianych największą sławą należy tzw. Szafir Świętego Edwarda, rozpościerający się w samym środku krzyża zdobiącego koronę królewską Wielkiej Brytanii. Innym szafirem na tym nietuzinkowym insygnium władzy jest tzw. Szafir Stuartów umieszczony w obręczy. Szafiry goszczą również w innych koronach królewskich, w tym w koronie władców rosyjskich i czeskiej Koronie Św. Wacława.

Jak rozpoznać prawdziwy szafir

Istnieje kilka innych, bardzo podobnych do niego kamieni, a są to między innymi: spinel, indygolit, topaz, tanzanit, cyrkon i kyanit. Po odpowiednio przeprowadzonym procesie szlifowania mogą Pierścionek z szafiramiprzypominać szafir. Kamień ten można pomylić również z dość często wykorzystywanym w jubilerstwie syntetycznym korundem albo z imitacjami w postaci dubletów i imitacjami szklanymi. W rozpoznaniu prawdziwego szafiru z całą pewnością pomóc może test twardości. Badając prawdziwość tego kamienia, weryfikacji poddaje się również jego gęstość, właściwości optyczne oraz widmo absorpcji.

Jeśli chcemy dowiedzieć się, czy mamy do czynienia z prawdziwym szafirem, zwróćmy uwagę na cenę klejnotu. Koszt biżuterii z wysokiej wartości naturalnym szafirem potrafi sięgać bardzo wysokich kwot.

 

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler:

Polecamy również: