Modne bransoletki - dla niej i dla niego

 

Wyjątkowa ozdoba nadgarstka, która potrafi zmienić lub podkreślić styl całej stylizacji - bransoletka. Filigranowa niczym nić czy ażurowa konstrukcja koronki czy masywna - zawsze niesie w sobie urok klasyki połączony z pewną tajemnicą. Bransoletki od lat bardzo ewoluowały. Zmieniał się nie tylko typ materiału czy stylistyka, ale także dodatkowe przypisywane im znaczenia. Przez wiele osób bransoletka jest uważana za coś więcej niż ozdobę. Coraz częściej jest to także sposób na wyrażenie własnej osobowości i pokreślenie danego stylu życia. Jak poruszać się w bogatym świecie bransoletek?

Historia (nie)jednej bransoletkibransoletki

Bransoletki noszone były już w starożytności potwierdzają to wizerunki uwiecznione na płaskorzeźbach sprzed naszej ery. Jednak ich historia jest znacznie starsza, a wiedza archeologów pozwala stwierdzić, że ozdoby złożone z różnych elementów zebrane razem i przewiązane na nadgarstku towarzyszyły ludziom już w okresie neolitu! Wówczas najprawdopodobniej przypisywano tak noszonych przedmiotem specjalne moce, używano ich jako amuletów czy też atrybutów siły lub przynależności.

W polskim słowniku mody bransoleta pojawiła się pierwotnie jako brazoleta - staropolski odpowiednik francuskiego słowa "bracelet" lub włoskiego "braccialetto". Długa historia bransoletek w dziejach tłumaczy tak ogromną różnorodność ich form i materiałów, z których są wykonywane: z metali szlachetnych, z elementami skóry, drewna, szkła czy kamieni i minerałów, a także tekstylne, z paciorkami i ozdobami.

damskie bransoletkiBransoletka dla niej - urok charmsów

Wśród kobiecych bransoletek niezwykle modne są bransoletki z charmsami - zawieszkami i innymi wymienialnymi elementami, które doczepia się do głównego łańcuszka otaczającego nadgarstek. Ich urok polega na zmienności - każdego dnia przez przypięcie jednych elementów i odpięcie innych można wyczarować zupełnie inną ozdobę z tego samego zestawu, a bransoletka zyskuje zupełnie nowy styl. Charmsy są też bardzo wdzięcznych obiektem wyboru na prezenty biżuteryjne, dzięki ogromnej różnorodności poszczególnych elementów, a jednocześnie uniwersalizmowi całej bransoletki typu charms. Warto przyjrzeć się dostępnym wariantom, także lżejszym - typu celebrytki.

Kobiece bransoletki - co wybrać?

Przy wyborze materiału, z którego ma być wykonana bransoletka idealna do naszej kreacji warto kierować się jej stylistyką, spójnością kolorystyczną oraz dopasowaniem konstrukcji do naturalnej budowy nadgarstka - tak, by ozdoba nie była ani zbyt delikatna, ani zbyt masywna. Oczywiście klasyka w postaci srebra bądź złota wciąż ma się bardzo dobrze i jest najbardziej uniwersalną opcją do pracy, na wieczorne wyjścia i oficjalne spotkania. Co więcej, falami wracają dawne trendy, takie jak noszenie bransoletek z pereł, bursztynu, czy plecionek hand-made. Modne są też bransoletki typu boho z bardzo delikatnymi motywami np. piór.

Bransoletki dla mężczyzn

Współczesne bransoletki męskie można podzielić na dwie grupy: typowo męskiej, klasycznej biżuterii oraz dodatków tematycznych. Pierwsza grupa jest bardziej stonowana, elegancka i wykonana z takich materiałów, jak srebro, złoto czy tytan, z dodatkami. Utrzymana jest także w ciemniejszej kolorystyce, a jej formy są prostsze, bardziej jednolite i często - nieco masywniejsze. Odpowiednio proporcjonalnie do mocnej budowy męskich nadgarstków i dłoni. bransoletki dla mężczyzn

Natomiast druga grupa męskich bransolet to wariacje z kolorem, fakturą, wielkością i samym materiałem. Podkreśla zazwyczaj przynależność do określonej subkultury (surferzy, fani reggae lub rocka). A także mężczyzn, którzy podążają za trendami lub nawet sami na tyle swobodnie bawią się stylem, by je wyznaczać w swoim otoczeniu.

Co ciekawe, jeszcze kilkanaście lat temu bransoletki dla panów uznawane często były za dodatek nieco ekstrawagancki. Obecnie męskie bransolety to uznany dodatek i kategoria męskiej biżuterii. Dobierając stylowe dodatki do stylizacji grają równe rolę z męskimi zegarkami lub spinkami do mankietów.

Męskie bransoletki - urok naturalnych trendów

Bardzo ciekawe są męskie bransolety ze skóry lub rzemienia. Jednolite lub plecione, w kolorach naturalnych lub barwione - stanowią doskonałe uzupełnienie męskiego stylu w modzie. Coraz popularniejsze są także bransolety z koralikami z kamieni szlachetnych i minerałów. Niosące dodatkowe znaczenie związane z mocą przypisywana poszczególnym kamieniom mają nie tylko charakter bardzo stylowego dodatku, który występuje w wielu kolorach i fakturach, ale ma też dodatkową symbolikę. Styl etno z kolorowymi kamieniami jest także charakterystyczny dla mężczyzn o naturze podążającej za wolnością myśli, pasji i podróżami.

Bransoletki dla par

Z roku na rok trend noszenia podobnej biżuterii przez obie płcie się nasila. Ostatnio zapanowała moda na bransoletki dla parzakładanie przez pary, narzeczonych czy małżeństwa podobnych przedmiotów – ubrań, biżuterii, a nawet butów. Totalnych hitem są bransoletki, które wyglądają identycznie lub odpowiednio mają dopasowane napisy, charmsy i inne ozdoby. Często zawierają wyznania miłosne, a także powszechnie znane symbole. Producenci coraz częściej umożliwiają również niemal dowolną personalizację i tworzenie unikatowych wersji, które są praktycznie jedyne w swoim rodzaju. Dobranie dwóch bransolet dla pary z wykorzystaniem podobnego motywu lub tego samego minerału to zabieg pełen uroku, który pozwala na subtelne dopasowanie stylu kreacji np. na wspólne wyjście.

Jak wybrać bransoletki dla zakochanych?

Posiadanie identycznej biżuterii jest bardzo wyjątkowe i nie musi ograniczać się jedynie do obrączek! Podstawową kwestią jest decyzja związana z materiałem, z jakiego ma być wykonana bransoletka oraz dostępność danego modelu, zarówno w kolekcji dla Niej, jak i dla Niego. Doskonałym pomysłem jest wybór bransoletek z regulacją wielkości. Alternatywną opcją jest zakup tych samych zawieszek lub wykonanie wspólnie graweru na wybranej biżuterii. Świetnie sprawdzi się zarówno wybór celebrytek z możliwością graweru, jak i bransoletek ozdobionych podobnym minerałem - lub przeciwnie: identycznych modeli, ale z innego kamienia, na zasadzie zestawienia ze sobą dwóch żywiołów.

Bez względu na dokonany wybór stylistyczny, własne upodobania lub motyw, którym się kierujemy - wybór bransoletki powinien przede wszystkim spełniać warunek zapewnienia nam dobrego samopoczucia. To wspaniały, pełen uroku element biżuteryjny, który pasuje do każdej kreacji - codziennego stroju, wieczorowej kreacji czy oficjalnego stroju. Wystarczy zadbać o odpowiedni materiał wykonania i kolor, a formę bransoletki dopasować do okazji. Nadgarstki to idealne miejsce do eksponowania subtelnych ozdób - stąd niesłabnąca przez wieki popularność bransoletek. Warto wykorzystać jej ponadczasowość!

 

Sprawdź koniecznie:


Polecamy również: