Moc kamieni: Topaz i Perydot - zgrany duet

 

Kamieniom od wieków przypisuje się niezwykłe, nierzadko boskie moce. Starożytni Egipcjanie wierzyli, że złoty połysk topazu symbolizuje Ra – boga słońca i dawcę wszelkiego życia. Być może wynikało to z tego, że wówczas topaz znano wyłącznie w odmianie o ognistym kolorze płomienia.

Nieoczywisty błękit topazuTopaz niebieski

Choć ziemia zapewnia nam pod dostatkiem naturalnie niebieskiego topazu, jego odcień jest tak subtelny i lekki, że przez lata nie nadawał się do wykorzystania w przemyśle jubilerskim. Dopiero w latach 70. XX  wieku opracowano technikę, która pozwoliła kontynuować, co natura zaczęła i wydobyć większy potencjał z niebieskiego topazu, dodając jego barwom witalności i niezwykłego blasku.

Topaz - zastrzyk energii dla ludzi z wyobraźnią

Niebieski topaz to kamień wprost stworzony dla tych, którzy potrzebują dodatkowego bodźca do działania. Jeżeli masz głowę pełną pomysłów, lubisz snuć plany i kreować w wyobraźni przyszłość, ale z trudem przychodzą ci konkretne działania – to właśnie topaz może dodać ci sił, które okażą się nieocenioną pomocą w realizacji wyznaczonych celów. 

Dodatkowo przeznaczeniem topazu – jako kamienia, który miał życiodajną energię boga słońca – Ra – jest opóźnianie procesów starzenia i sprzyjanie długowieczności. Kamień ten ma dodawać energii  i pomagać w pokonywaniu codziennych drobnych, codziennych słabości naszego ludzkiego ciała.

Kobiecy czar kamieni - topaz w duecie z perydotem

Niezwykle kobiecy i subtelny topaz w kolorze niebieskim jest jednym z niewielu klejnotów dostępnych w wyjątkowo bogatej gamie różnych kształtów i rozmiarów od jednego do ponad stu karatów. 

Kolczyki z perdoytem i topazemTen klasyczny błękitny kamień o stonowanym, niekiedy wręcz intrygująco chłodnym wyglądzie tworzy doskonały duet z perydotem – ukochanym „szmaragdem” Kleopatry. W czasach Kleopatry perydoty, czyli szlachetną odmianę oliwinu, wydobywano na egipskiej wyspie Zabargad. Były one wówczas cenione nawet bardziej niż diamenty i wykorzystywano je do składania hołdu egipskim władcom. 

Obecnie większość perydotów wydobywana  jest w Chinach, Pakistanie i w Rezerwacie Indian w San Carlos w Stanach Zjednoczonych. 

Łzy hawajskiej boginii wulkanów, przyciągające sukces - działanie perydotu

Swoją nazwę perydot zawdzięcza prawdopodobnie arabskiemu słowu faridat, które oznacza kamień szlachetny lub francuskiemu peritot – czyli nieczysty. Hawajczycy wierzyli, że te niezwykle piękne kamienie są łzami Pele – czczonej przez nich bogini wulkanów. Dawniej wierzono również, że picie napojów leczniczych z naczyń wytworzonych z perydotów zapewnia szybsze i lepsze działanie spożywanych medykamentów i może wzmacniać działanie stosowanych kuracji.

Perydot jest szlachetną odmianą oliwinu, a zatem tak jak on sprzyja także pojawieniu się pieniędzy lub okoliczności, których pieniądz jest następstwem. Jest to kamień, który pomaga osiągnąć sukces nie tylko w finansach, ale również w życiu prywatnym i duchowym. 

 

Poznaj naszą ofertę biżuterii z kamieniami

Zobacz więcej artykułów z kategorii Ezoteryka i poznaj moce innych kamieni