Moc kamieni - Koral - czerwone złoto

 

Piękna, głęboka barwa i naturalny blask czerwonego koralu są elementem wielu niezwykłych wyrobów jubilerskich. Kolczyki lub pierścionki z koralem należą do jednych z najbardziej popularnych ozdób. W Polsce naszyjniki z koralem są tradycyjną ozdobą regionalnego stroju krakowskiego, nawiązując do owoców jarzębiny i jej naturalnych właściwości.

Biżuteria z czerwonym koralem

Czerwony koral jubiler

Biżuterią z czerwonym koralem zachwycano się już się w starożytności. Kosztowności z tym pięknym klejnotem odkryto w grobach sprzed 300 tysięcy lat. Czerwonemu koralowi od wieków przypisywane jest również działanie lecznicze. Uważa się, że działa kojąco, pomaga w zrozumieniu i pobudza twórcze myślenie. Koral nazywany jest również kamieniem optymizmu. Jest doskonałym pomocnikiem w medytacji, pomaga również osiągnąć równowagę emocjonalną. To „czerwono złoto” występuje również w kolorze różowym, białym lub czarnym. 

Symboliczne znaczenie koralu

Koral nazywany jest "kwiatem morza" i symbolizuje bogactwo, siłę i wysoki status społeczny. Ma silne właściwości ochronne - od dawna naszyjniki z korali zawieszało się nad kołyskami noworodków, w celu ochrony przed "złym okiem". Uważano, że ochraniają właściciela przed demonami i pokusami. Kamienie te często wybierane były przez osoby zajmujące się wróżbiarstwem.

Koral obdarza osobę noszącą go mądrością i skromnością. Redukuje lęki, stresy i sprzyja stabilnemu życiu rodzinnemu. Eliminuje zbytnią nerwowość, panikę i tendencje samobójcze. Koral wzmaga witalność, odwagę i sprzyja urzeczywistnianiu zamierzeń. Jest także pomocny przy rozwijaniu zdolności dyplomatycznych. Ma działanie wyciszające zbyt rozbudzone emocje, działa harmonizująco i zapobiega zmęczeniu. Korale poświęcano bogini Wenus, gdyż miały pobudzać uczucie miłości, zapewniając jednocześnie spokój i równowagę. Koral rozwija intuicję i wyobraźnię, sprzyja wizualizacji. Ma działanie ochronne - strzeże przed złymi energiami.

Lecznicze działanie koralu

Szeroki jest zakres działania koralu w celach leczniczych. Ma działanie rozgrzewające i ożywiające. Niegdyś rozdrobnione i wymieszane z wodą korale stosowane były do leczenia chorób gardła. Używano ich również w celu przyśpieszenia gojenia ran i tamowania krwotoków. Uważa się, że korale wzmacniają pamięć, polecane są również przy leczeniu seksualnych problemów. Noszonym na szyi koralom przypisuje się moc łagodzenia chorób nerwowych i uwalniania od tików.

Korale działają korzystnie na układ krwionośny, wzmacniają kości i regenerują tkanki. Właściwości lecznicze korali są powiązane z kobietami - polepszają płodność i regulują cykl menstruacyjny. Kamień ten jest również tradycyjnym prezentem dla kobiet spodziewających się dziecka jako ochronny amulet. Koral pomaga pozbyć się nadmiaru cholesterolu z układu krążenia przez zwiększenie produkcji i absorpcji niacyny. Jest polecany przy niedoborach żywieniowych. Prochy ze spalonych korali przyśpieszają gojenie się ran a także są pomocne przy leczeniu wrzodów.

Od wieków to właśnie koral czerwony uznawany jest za najszlachetniejszy i najbardziej wartościowy spośród wszystkich jego odmian. Dzięki jego urokowi i symbolice, którą ze sobą niesie, czerwony koral stanowi doskonały i niezwykle ceniony element biżuterii i jubilerskich ozdób.

 

 

Poznaj ofertę pięknej biżuterii z koralem w sklepie jubiler.pl

Przeczytaj także: Koral - charakterystyka