Koral - charakterystyka

 

Czerwony koral to jeden z najpopularniejszych klejnotów stosowanych w biżuterii. Nazywany również koralem szlachetnym występuje głównie w ciepłych wodach Morza Adriatyckiego i Śródziemnego.

Koral czerwonySKŁAD CHEMICZNY
Substancja organiczna

WŁASNOŚCI FIZYCZNE
Polipy korali są organizmami morskimi, należącymi do tej samej gromady co ukwiały. Mają walcowate ciało z pierścieniem czułków wokół gardzieli; wytwarzają wapienne lub rogowe szkielety. Korale czerwone, różowe, białe i niebieskie mają szkielety z węglanu wapnia, a czarne i złote - z rogowej substancji zwanej konchioliną. Polipy żyją zwykle w dużych koloniach i wytwarzają rozgałęzione masy obumarłych szkieletów, znanych jako korale. Polipy żywią się drobnymi zwierzętami i roślinami. Japońskie korale szlachetne mogą być czerwone, różowe lub białe. Do celów zdobniczych najbardziej poszukiwane są korale czerwone (Corollium rubrum) i białe (Oculinacea vaseuclosa). Dwie inne odmiany to koral czarny, znany jako accabaar lub koral królewski (Antipathes spiralis), oraz koral niebieski, znany jako Akori (Allopara subirolcea). Korale mają wyraźny, delikatny deseń utworzony z pasemek lub plamek, który odzwierciedla budowę ich szkieletów.

POCHODZENIE
Większość gatunków koralowców to organizmy ciepłolubne i dlatego ich występowanie ograniczone jest do wód ciepłych, jak włoskie i afrykańskie wybrzeża Morza Śródziemnego, gdzie występują korale czerwone i różowe, oraz Morze Czerwone i wody u wybrzeży Malezji i Japonii. Czarne i złote korale występują w pobliżu Wysp Hawajskich, Australii i zachodnich wybrzeży Półwyspu Indyjskiego.

OBRÓBKA I NAŚLADOWNICTWO
Koralom nadaje się zwykle szlif kaboszonowy, wykonuje się z nich rzeźby, obrabia w postaci kulek, małych przedmiotów ozdobnych, kamei.

Imitacje korali wykonywane są z barwionej roślinnej „kości słoniowej", mieszaniny kauczuku z gipsem, barwionej kości, szkła, porcelany i plastiku. Koral syntetyczny Gilsona wytwarzany z kruszonego i barwionego kalcytu można rozpoznać za pomocą lupy; jest on jednorodny, bez słoi przypominających strukturę drewna, widocznych na koralu prawdziwym.

 

Poznaj naszą ofertę pięknej biżuterii z koralem

Przeczytaj także o niezwykłej mocy Koralu: Moc kamieni - Koral