Jak dobierać biżuterią do stroju

 

Właściwie dobrana biżuteria może zdziałać cuda – skromną sukienkę przekształcić w efektowną kreację, odwrócić uwagę od mankamentów urody, zaakcentować za to jej zalety, podkreślić indywidualny styl i charakter danej osoby. Jak dobierać biżuterią do strojuWybierając ozdoby adekwatne do ubioru warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Postępując zgodnie z nimi - osiągniemy oczekiwany efekt.

Najważniejszą rzeczą jest jednorodność stylu - dotyczy to zarówno samej biżuterii, jak i jej zgodności z całością ubioru oraz charakterem sytuacji. Chodzi więc o to, aby nie zakładać jednocześnie złotych kolczyków i - na przykład  - nowoczesnej w formie, metalowej czy drewnianej bransoletki. Kamienie szlachetne i wyroby ze złota powinno się nosić raczej do kreacji wieczorowych, do ubioru w stylu casual pasuje natomiast biżuteria kolorowa lub jednobarwna, metaloplastyka, drewno, tworzywa.  

Kolejna istotna kwestia to zachowanie umiaru. Nadmiar ozdób zamiast upiększać może powodować efekt przesytu. Jeżeli zatem zakładamy okazały naszyjnik, lepiej zrezygnować z kolczyków lub ograniczyć się do bardzo dyskretnych, dostosowanych stylistycznie.

Zasada umiaru jest szczególnie ważna w przypadku bardzo błyszczących ozdób - wówczas, by uniknąć "efektu choinki" każdy drobiazg powinien być starannie przemyślany. Czego należy unikać? Na przykład noszenia błyszczącej biżuterii w połączeniu z błyszczącą suknią wieczorową.

Kolorystyka i rodzaj biżuterii i stroju powinny ze sobą harmonizować, nie oznacza to jednak, że powinny być identyczne. Jeżeli suknia jest jednolita kolorystycznie, biżuteria może być bardziej wyrazista, aby ożywić całość. W przeciwnym wypadku ozdoby powinny być skromniejsze i współgrać z jednym wybijającym się barwnym akcentem.

Wybierając strój stosowny do określonych okoliczności musimy mieć konkretną koncepcję całości. Warto już na etapie planowania kreacji odpowiedź sobie na kilka - czy biżuteria ma mieć funkcję dominującą i nadawać charakter eleganckiej, ale surowej sukni? Czy może ma stanowić jedynie uzupełnienie ubioru i dyskretnie nawiązywać do jednego z motywów kolorystycznych, wzoru lub kształtu.

 

 

Sprawdź koniecznie:


Polecamy również: