Dzień Mężczyzny – okazja do życzeń i prezentów

 

Już dwa dni po święcie kobiet przypada Dzień Mężczyzny. Nie tak znany jak Dzień Kobiet – bo też o znacznie krótszej historii – z każdym rokiem zyskuje na popularności. Na tę okazję szukamy prezentów dla swoich mężczyzn… Co wybrać? Naszyjnik dla mężczyzny

Krótka historia święta mężczyzn

Dzień Mężczyzny ma krótką, bo zaledwie dwudziestoletnią historię, a jego początki pojawiły się w 1999 roku i to daleko poza Europą – bo w egzotycznym otoczeniu Trynidadu i Tobago. Wszystkich panów, którzy czują się nieco dziecięco naburmuszeni, że przez wiele lat nie mieli swojego święta, które byłoby odpowiednikiem Dnia Kobiet najłatwiej uspokoić informacją, że Dzień Mężczyzny zawdzięczają właśnie kobiecie i to wyjątkowej. Kluczową rolę w zapoczątkowaniu obchodów Dnia Mężczyzny miała bowiem dyrektorka programu „Kobiety i Kultura Pokoju”, Ingeborg Breines. Podczas swojej przemowy wygłaszanej w imieniu UNESCO określiła ustanowienie takiego dnia świetnym pomysłem i podkreśliła, że ma wagę symbolu równowagi płci. Ciekawe jak wielu panów zdaje sobie z tego sprawę?

W wielu krajach funkcjonują równolegle różne daty tego święta – 19 listopada, 23 lutego, 15 lipca czy 9 września - jednak w Polsce przyjmuje się datę 10 marca. Co prawda w Kościele katolickim właśnie tego dnia przypada nieoficjalne wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty, jednak ten zbieg dat należy traktować z przymrużeniem oka i nie szukać w historii żołnierzy XII legionu rzymskiego źródła dzisiejszego Dnia Mężczyzny.

Od początku jednak w Dniu Mężczyzny – analogicznie do Dnia Kobiet, mężczyźni zaczęli otrzymywać drobne, symboliczne upominki, życzenia i podziękowania. Każda okazja do miłego spędzenia czasu czy sprawienia komuś przyjemności miłym prezentem jest czymś bardzo pozytywnym. Warto więc rozejrzeć się za prezentem na 10 marca!

Mężczyzna czyli oczko w głowie

Wszystkie kobiety dbają o swoich mężczyzn – mężów, partnerów, ale także ojców, Męski naszyjniksynów, braci, przyjaciół… Wszystkich ważnych mężczyzn w ich życiu i otoczeniu. Otaczając ich troską i doceniając to, jak wiele znaczą staramy się podkreślać wieloma codziennymi gestami. Świetnym pomysłem jest prezent na Dzień Mężczyzny, który będzie symboliczny i będzie często przypominał osobie obdarowanej o okazji, w której go otrzymał. Żeby spełnić warunek pamiątki warto, by prezent był trwały. Z tego powodu panie często szukają inspiracji wśród jubilerskich wystaw. I słusznie – bo sklepy jubilerskie mają dziś wspaniały wybór męskiej biżuterii i to niezależnie od wieku, upodobań i preferowanego stylu danego mężczyzny. W sklepach online znajdziemy nawet specjalnie wydzieloną kategorię produktów dla mężczyzn, która znacząco ułatwia poszukiwania.

Biżuteria dla mężczyzn – na tropie dobrego stylu

Wśród najczęściej wybieranych prezentów na Dzień Mężczyzny wśród męskiej biżuterii można zauważyć pewne trendy. Choć z każdym rokiem zmienia się moda, pewne ogólne zasady pozostają i określają złoty środek w wyborze męskiej biżuterii. W ten sposób możemy wytypować kilka grup prezentów na tę okazję.

♦ Dla mężczyzny o luźnym codziennym stylu, aktywnego oraz sportowca

Bransoletka męska skórzanaIdealnym strzałem będzie tu z pewnością bransoletka – o grubszym splocie srebrna lub złota, albo bransoleta skórzana. Spore zainteresowanie wzbudzają także nieco masywniejsze łańcuszki, które atrakcyjnie prezentują się na męskiej szyi i klatce, tak zwane pancerki. Coraz częściej wybierane są także dodatkowe ozdoby męskich dłoni – dla tradycjonalistów sygnety; natomiast dla zwolenników nowoczesności – pierścienie w typowo męskim stylu: jednolite z tłoczoną formą ozdobną lub zdobione kamieniami, np. czarnymi cyrkoniami. Jeżeli zaś stawiamy na poważniejszy prezent – warto rozważyć kupno zegarka. W zależności od zainteresowań danej osoby bardzo dobrym pomysłem mogą być zegarki stylizowane na przykład modele Zeppelina.

Dla mężczyzny eleganckiego, który interesuje się modą

Dla każdego mężczyzny, który śledzi trendy, a wśród swoich ubrań ma eleganckie garnitury, udanym prezentem Zegarek Zeppelinbędą spinki do mankietów. Wybór ich kształtów i zdobień, bazujących na szlachetnych materiałach bazowych – srebrze, złocie, a także bursztynie – to obowiązkowy element wykończenia prawdziwie eleganckiej stylizacji. Jeżeli mamy do czynienia z fanem krawatów, warto się pokusić o wyszukanie atrakcyjnej spinki do krawata. Jest ona zarówno elementem funkcjonalnym, który unieruchamia krawat w eleganckim położeniu wobec koszuli, ale także sam nadaje mu urok. Warto pamiętać, że wybierając ozdobną spinkę, najlepiej zdecydować się gładki krawat, bez dodatkowych wzorów. Zawsze sprawdzonym prezentem będzie także zegarek o klasycznej linii na bransolecie lub skórzanym pasku.

♦ Dla wolnego ducha i podróżnika

Wśród mężczyzn o duszy odkrywcy, prawdziwe sukcesy wśród biżuteryjnych dodatków odnoszą wszelkiego rodzaju bransoletki w stylu etnicznym. Naturalne kamienie i minerały nie tylko świetnie wyglądają na męskich nadgarstkach, ale pozwalają też podkreślić swoją indywidualność. Z tego sposobu manifestowania swojego stylu bardzo chętnie korzystają też gwiazdy kina, wybierając dodatkowo kamienie związane z datą swoich urodzin lub biżuterię z kamieniem w określonym kolorze, którzy uosabia najbliższy sercu żywioł. Według tego klucza fana żeglarstwa ucieszą bransoletki z kamieniami w odcieniach granatu; wielbiciela lasów – biżuteria ozdobiona zielonym malachitem itd. Zawsze uniwersalnym wyborem pozostają kolory typowe męskie: czerwień oraz grafit i czarny, świetnie reprezentowane przez biżuterię z onyksem czy obsydianem.

Dla romantyka oraz mężczyzny, dla którego ważne są symboleBransoletka męska z kamieniami

Choć większość mężczyzn nie przyzna się do bycia romantykiem – bliska mu kobieta zawsze rozpozna takie cechy. Jeżeli więc wiesz, że twój mężczyzna ma w sobie taką nutkę, śmiało szukaj prezentu wśród wisiorków. Dobrze sprawdzi się zarówno wisiorek dzielony na pół pomiędzy Was dwoje, jak i wisiorek z grawerem – możesz wybrać, czy umieścisz tam inicjał jego imienia, swojego, czy może pierwszą literę jakiegoś ważnego dla niego symbolu czy datę. W zależności od osobistych upodobań warto szukać wśród biżuterii srebrnej lub złotej. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest też sprezentowanie komuś bliskiemu bransoletki z podobnymi kamieniami, jakie sami posiadamy – dzięki czemu podkreślają one naszą więź (i świetnie się prezentują!).

Biżuteria z klasą na Dzień Mężczyzny

Dzień Mężczyzny jest też okazją przy której zdarza się, że także panowie kupują prezenty – dla swoich Wisiorek kotwicaprzyjaciół, kolegów, braci czy synów. Tu warto stawiać na klasykę lub jeśli łączą nas wspólne zainteresowania, na motywy tematyczne, na przykład związane z żeglarstwem. Nowocześni mężczyźni często kupują także prezenty dla siebie. Dbałość o siebie i wybór trafionych dodatków to ważny element wizerunku. Każdy mężczyzna chce przecież być atrakcyjny, niż dziwnego, że ich garderobie towarzyszą także biżuteryjne dodatki, wykraczające poza zegarek czy ślubną obrączkę. Bez względu na to kto i dla kogo wybiera prezent – Dzień Mężczyzny jest bardzo miłą okazją do przejrzenia katalogu męskiej biżuterii, bo to zawsze prezent z klasą.

 Polecamy również: