Cyrkonia - charakterystyka

 

Cyrkonia jest produktem sztucznym, dobrze naśladującym diament. W zależności od metod produkcji występuje pod różnymi nazwami handlowymi jako: cubic zirconia, fianit, djevalit i in.

SKŁAD CHEMICZNY

Modyfikacja tlenku cyrkonu ZrO2

WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE

Pierwsze okazy cyrkoni otrzymano w 1969 roku we Francji, a cztery lata później w Moskwie zaprezentowano nową technikę produkcji cyrkoni, nazwanych przez jej twórców (Osiko i Aleksandrowa) fianitamiOba sposoby produkcji cyrkoni udoskonalił Djevahirdjian, nadając im nazwę djevalitów. Obecna metoda opracowana przez J.F.Winckusa przynosi produkcję około 60 mln karatów (12 ton) rocznie.

WYSTĘPOWANIE

Na szeroką skalę cyrkonia jest produkowana w Rosji, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. 

CHARAKTERYSTYKA

Mimo zbliżonego połysku do diamentu, cyrkonię można stosunkowo łatwo odróżnić podczas poddawania jej wpływom promieni rentgenowskich. Cyrkonia jest zazwyczaj bezbarwna, choć domieszka ceru (miękkiego, szarego metalu) może zmienić jej barwę na pomarańczową, niklu - na brązową, chromu na zieloną a kobaltu na niebieską. 

OBRÓBKA I NAŚLADOWNICTWO

Ze względu na swój wygląd cyrkonia uchodzi za bardzo dobrą imitację diamentu. Często i chętnie wykorzystywana jest w jubilerstwie, jednak nie każdy wie, że związek ten wykorzystywany jest również w medycynie i w przemyśle.

 

 

Sprawdź jak odróżnić kamień szlachetny od kamienia ozdobnego

Zobacz koniecznie biżuteria z kamieniami

Sprawdź jaką moc mają kamienie