Co to jest karat? Ile jest go w złocie a ile w diamentach?

 

O 24-karatowym złocie słyszał chyba każdy z nas, jednak w Polsce złoto najczęściej określa się w próbie. Jak właściwie odczytywać te wartości? Jak określa się wagę wyrobów jubilerskich za pomocą karatów? Odpowiadamy! Złoto w karatach

Złoto należy do bardzo miękkich metali szlachetnych. Samo w sobie jest zbyt delikatne, by wykorzystywać je do samodzielnych wyrobów biżuteryjnych. Biżuteria z czystego złota byłaby bardzo podatna na uszkodzenia takie jak wgniecenia, czy zarysowania. Mogłaby również ulegać kurczeniu. Niemożliwe byłoby także wykonanie z nich mocniejszych części jak zapięcia, zatrzaski lub klipsy.

Żeby umożliwić złotu podbój salonów jubilerskich i całego świata biżuterii – konieczne było wzmocnienie jego wytrzymałość. Efekt ten uzyskuje się dodając do złota domieszki innych metali. W tym celu złoto zazwyczaj łączy się ze srebrem, cynkiem i palladem. Dodatek określonego metalu w stopie determinuje natomiast jego kolor. W zależności od rodzaju i proporcji domieszki, można więc uzyskać złotą biżuterię w różnych kolorach.

Inaczej jest w przypadku zawartości czystego złota, które musi ściśle podlegać określonym standardom. Taką ilość „złota w złocie” określa jego próba lub liczba karatów (k). Logicznym wydaje się zatem być, że im niższa próba (im mniej karatów), tym mniej faktycznej zawartości złota w wyrobie, a więc i sama biżuteria powinna być tańsza.

W Polsce przyjęło się, że zazwyczaj te wielkości określa się w próbie, podczas, gdy w krajach zachodnich w karatach. Najpopularniejsze próby złota to:

  • 24-karatowe złoto (24k) to czyste złoto (100% złota), przy czym stosowane jest złoto o próbie 999 (99,9% złota). Jest to materiał zbyt miękki, aby mógł służyć do produkcji biżuterii, bywa jednak stosowany do pozłacania luksusowych ozdób;
  • 18-karatowe złoto (18k), czyli złoto o próbie 750, zawiera 75% czystego złota i jest idealne do wyrobów jubilerskich. Złoto o tej próbie stosuje się zwłaszcza do wyrobu pierścionków zaręczynowych i obrączek;
  • 14-karatowe złoto (14k), czyli złoto o próbie 585, zawiera 58,5% czystego złota. Jest tańsze niż
  • 18-karatowe, a jednocześnie wciąż doskonałe do produkcji biżuterii;
  • 8-karatowe złoto (8k), czyli złoto o próbie 333, zawiera tylko 33,3% złota.

kolczyki z diamentamiNajczęściej spotykane w jubilerstwie jest złoto o próbie: 750, 585, 333, czyli kolejno 18-karatowe, 14-karatowe i 8-karatowe.

Jak wspomnieliśmy o karatach mówmy również w przypadku diamentów. Tutaj jednak to słowo ma nieco inne znaczenie. W przypadku złota 1 karat (1k) odpowiada 1/24 zawartości wagowej złota w stopie, stąd 24-karatowe złoto to czyste złoto. W przypadku diamentów wygląda to nieco inaczej – 1 karat (1ct) to 0,2 grama, czyli 1-karatowy diament to diament o masie 0,2 grama.

Kolor złotej biżuterii nie ma zatem znaczącego wpływu na jej rzeczywistą wartość. Ta podyktowana jest próbą, czy też liczbą karatów. Im więcej karatów (wyższa próba), tym więcej złota. Wybierając biżuterię warto więc zwracać uwagę na wysokość próby lub ilość karatów.

 

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler:

 

Polecamy również: