Opal - charakterystyka

 

Nazwa opal pochodzi prawdopodobnie z sanskrytu, w którym słowo upala oznacza drogocenny kamień. W jubilerstwie stosowane są cztery rodzaje opali: biały, czarny, ognisty i wodnisty (hydrofan). Opale można również dzielić na zwyczajne i szlachetne, mające grę barw.

SKŁAD CHEMICZNY
Krzemionka i woda

WŁASNOŚCI FIZYCZNE
Opal jest jednym z nielicznych kamieni szlachetnych o budowie wewnętrznej nieuporządkowanej lub uporządkowanej tylko częściowo. Jest ciałem bezpostaciowym, złożonym z krzemionki i wody. Wypełnia pustki wśród skał, tworzy nacieki, może zastępować substancje organiczne, z których zbudowane są np. muszle lub kości. Ma przełam nierówny lub muszlowy.

Opale białe mają jasne barwy i silną grę barw we wszystkich kolorach tęczy. Opale czarne są ciemne (czarne, niebieskie, zielone lub szare) i również mają silną grę barw. Opale ogniste są przezroczyste, żółte, pomarańczowe lub czerwone i także wykazują grę barw. Opale wodne są przezroczyste i bezbarwne, z kolorowymi błyskami. Gra barw jest wynikiem interferencji światła, które ulega dyfrakcji i rozszczepieniu na barwne składniki; na globulkach krzemionkowych, z których opale są zbudowane.

WYSTĘPOWANIE
Cenione w starożytnym Rzymie opale pochodziły ze Słowacji, gdzie wydobywano je ze skał wulkanicznych, drążąc w nich długie tunele. Znane miejsca występowania opali w Gwatemali, Hondurasie i Meksyku po odkryciu opali szlachetnych w Queensland w Australii straciły znaczenie. Opale występują w skałach wylewnych i osadowych, tworzą skupienia zbite, wtrącenia, nacieki, żyłki; mogą też zastępować substancje organiczne w szczątkach szkieletów. Zopalizowane kości dinozaurów znaleziono w White Cliffs, a opale czarne w Lightning Ridge w Nowej Południowej Walii (Australia). Biały opal szlachetny występuje w Cooper Pędy w Australii Południowej. Opale znajdowane są też w Brazylii, Afryce Południowej, Zimbabwe i USA.

 

OBRÓBKA I NAŚLADOWNICTWO
Opalom ognistym nadaje się zwykle szlif fasetkowy, a innym - kaboszonowy lub wykonuje się z nich rzeźby. Opale naśladowano w różny sposób; jednym z nich jest umieszczanie okruchów barwnego plastyku i opalu u podstawy kryształu górskiego oszlifowanego w formie wydrążonego kaboszonu. Inny sposób to doklejanie iryzującej podkładki pod kryształ górski, oszlifowany w formę kaboszonu o płaskiej podstawie.

 

 

Poznaj naszą ofertę biżuterii z kamieniami

Zobacz więcej artykułów z kategorii Informacje o Kamieniach