Malachit - charakterystyka

 

MALACHIT to ceniony w jubilerstwie kamień ozdobny wykorzystywany zwykle do wyrobu atrakcyjnych ozdób i artystycznej biżuterii.

SKŁAD CHEMICZNY 
Uwodniony węglan miedzi

Jego nazwę - malachit - można wiązać z barwą lub małą twardością minerału (tylko 4 w skali Mohsa). Istnieją dwa greckie słowa, od których może ona pochodzić: malache, czyli malwa oraz malakos, czyli miękki. W średniowieczu wierzono, że malachit chroni małe dzieci przed niebezpieczeństwami i chorobami.

WŁASNOŚCI FIZYCZNE
Malachit jest nieprzezroczysty, o barwach od jasnozielonej do szmaragdowozielonej oraz od ciemnozielonej do prawie czarnej. Swoje kolory zawdzięcza obecności miedzi. Jednoskośne kryształy tworzą mikrokrystaliczne skupienia w formie buł, po przecięciu których widoczne są koncentryczne pasma o różnych odcieniach zieleni.

Malachit jest zwykle poprzerastany niebieskim azurytem. Może również współwystępować z turkusem i chryzokolą, tworząc tzw. eliatyt (kamień z Eliat).
Oszlifowane płyty z malachitu dzięki charakterystycznym, urozmaiconym deseniom o różnych odcieniach zieleni oraz jedwabistemu połyskowi są bardzo efektownym materiałem dekoracyjnym.

WYSTĘPOWANIE
Większość malachitów używanych dawniej w jubilerstwie pochodziła z kopalni miedzi na Uralu w Rosji.
Malachit nadający się do szlifowania występuje też w Queensland w Nowej Południowej Walii w Australii, gdzie współwystępuje z azurytem. Znajdowany jest też w USA i w afrykańskich złożach miedzi w Zairze, Zambii i Zimbabwe. Biżuterię z malachitu wyrabiali już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie

OBRÓBKA
Malachit można szlifować w formy płytek, kaboszonów i kulek, stosowanych do wyrobu biżuterii i ozdobnych przedmiotów; jest to również materiał rzeźbiarski.

 

Poznaj naszą ofertę biżuterii z kamieniami

Zobacz więcej artykułów z kategorii Informacje o Kamieniach