Kwarc dymny, różowy i mleczny - charakerystyka

 

Do KWARCÓW DYMNYCH (zadymionych) zaliczamy żółtobrązowy cairngorm (nazwa pochodzi od gór Cairngorm na Wyżynie Szkockiej), szary kwarc dymny, oraz prawie czarny morion. W wyniku ogrzewania morion jaśnieje, co zwiększa jego atrakcyjność.

SKŁAD CHEMICZNY

Krzemionka

CHARAKTERYSTYKA

Do kwarców dymnych (zadymionych) zaliczamy żółtobrązowy Kwarc dymny jest kryształem górskim, który został w sposób naturalny napromieniowany. Kwarc zadymiony krystalizuje w postaci sześciobocznych słupów. Nie ma charakterystycznego widma absorpcyjnego; nie wykazuje też luminescencji ani pod wpływem światła ultrafioletowego ani promieni Roentgena. Może mieć wrostki rutylu (tlenku tytanu) w formie igiełkowych kryształków, łatwo dostrzegalnych gołym okiem. Podnoszą one urodę i atrakcyjność kamienia.

WYSTĘPOWANIE

Głównym miejscem występowania kwarcu zadymionego są Alpy Szwajcarskie. Ładne kryształy znajdowane są również na zboczach góry Pikes Peak w Kolorado. Występuje ponadto w Australii, Japonii i Hiszpanii.

OBRÓBKA I NAŚLADOWNICTWO

Kwarcowi zadymionemu nadaje się szlif fasetkowy; służy do wyrobu biżuterii i rzeźbionych ozdób. Jako kwarc cairngorm sprzedawane są głównie brazylijskie ametysty, zabarwione na brązowo przez ogrzewanie.

--------------------------------

KWARC RÓŻOWY

Niektóre kryształy kwarcu różowego zawierają maleńkie igiełki rutylu, które powodują asteryzm. Najlepiej jest on widoczny, gdy kamień w postaci kaboszonu podświetlimy od spodu. Kwarcom różowym można nadawać szlif fasetkowy, choć na ogół obrabia się je na kaboszony czy kulki lub rzeźbi. 

SKŁAD CHEMICZNY

Krzemionka

WŁASNOŚCI FIZYCZNE

Barwa białaworóżowa do ciemnoróżowej. Uważa się, że swoją barwę kwarc różowy zawdzięcza domieszkom magnezu i tytanu. Przezroczyste kryształy występują bardzo rzadko - kamienie są na ogół mętne, kruche i przeważnie spękane Kamienie mają tendencję do tracenia barwy w wyniku ogrzewania, a wskutek napromieniowania czernieją. Dychroizm występuje w kamieniach ciemniejszych.

WYSTĘPOWANIE

Dobrej jakości różowe kwarce znane są z Brazylii, Madagaskaru i USA (Kalifornia i Maine).

--------------------------------

KWARC MLECZNY

Kwarc mleczny rzadko używany jest jako kamień szlachetny. Najczęściej wykonuje się z niego korale i rzeźby. Może zawierać ziarenka złota i wtedy nadaje mu się szlif kaboszonowy, przy którym są one najlepiej widoczne.

SKŁAD CHEMICZNY

Krzemionka

WŁASNOŚCI FIZYCZNE

Kwarc mleczny jest biały i w różnym stopniu nieprzezroczysty; może składać się z mlecznobiałych warstw lub smug. Charakterystyczne zabarwienie zawdzięcza obecności licznych mikroskopowych pęcherzyków gazu i cieczy.

WYSTĘPOWANIE

Kwarc mleczny występuje w pegmatytach i żyłach hydrotermalnych; wciąż jeszcze nie wiemy dokładnie, jak tworzą się jego kryształy. Ta odmiana kwarcu należy do najbardziej rozpowszechnionych minerałów w skorupie ziemskiej. Kwarc mleczny w skupieniach zbitych znaleziono na Syberii. Występuje też w Europy Środkowej, Brazylii, Madagaskarze, Namibii i USA.

 

Poznaj naszą ofertę biżuterii z kamieniami

Zobacz więcej artykułów z kategorii Informacje o Kamieniach