Jadeit - charakterystyka

 

Jadeit ma różne barwy: w różnych odcieniach zieloną, białą, różowa, brązową, czerwoną, pomarańczową, żółtą, liliowo-różową (dzięki obecności manganu), niebieską, fioletową, czarną; niekiedy jest zielony w białe cętki. W jubilerstwie najwyżej cenione są kamienie ciemno-szmaragdowo-zielone (odmiana zwana cesarską).

SKŁAD CHEMICZNY

Krzemian sodu i glinu

WŁASNOŚCI FIZYCZNE

Widmo absorpcyjne z silnym pasmem w niebieskiej części i szeregiem słabszych pasm. Kamienie białe, liliowo-różowe, żółte i jasnozielone świecą białawo pod wpływem bliskiego ultrafioletu i silnie fioletowo pod wpływem promieni Roentgena; kamienie ciemniejsze nie reagują na naświetlanie. Zielony jadeit oglądany przez barwny filtr Chelsea jest zielony. Kamienie z domieszkę żelaza są na ogół matowo zielone.

WYSTĘPOWANIE

Jadeit pochodzi głównie z Birmy. Występuje on tam w skałach metamorficznych oraz w aluwiach w postaci brył o brązowej, zwietrzałej powierzchni. W Kalifornii znajdowane są także bryły białego i w różnych odcieniach zielonego jadeitu. Ma on jednak gorszą jakość niż kamienie z Birmy. Zielony jadeit, niezaliczany jednak do kamieni jubilerskich, znaleziono w Japonii.

OBRÓBKA I NAŚLADOWNICTWO

Jadeit jest głównie materiałem rzeźbiarskim. Z małych kawałków wykonuje się paciorki oraz kaboszony do pierścionków, broszek i kolczyków. Z większych, znajdowanych w aluwiach bryłek o brązowej, zwietrzałej powierzchni wykonuje się dwubarwne kamee lub flakoniki na pachnidła, wykorzystując występowanie dwu barw. Jadeit imitowany bywa bowenitem (odmiana serpentynu).

Nie jest on tak zwięzły jak jadeit i można go zarysować nożem. Imitacje jadeitu wykonywane są też z prehnitu, skaleni, kwarcu awenturynowego, chryzoprazu, barwionego serpentynu i zielono zabarwionego szkła ołowiowego. „Zadem transwalskim" nazywana jest zbita odmiana zielonego grossularu (granatu); można go odróżnić po pomarańczowej fluorescencji wzbudzanej promieniami Roentgena i większej gęstości.

 

Zobacz koniecznie: biżuteria z kamieniami

Sprawdź jaką moc mają kamienie