Iolit - charakterystyka

 

Nazwa iolit pochodzi od greckiego słowa oznaczającego fiolet. Iolit jest cenionym kamieniem jubilerskiem i kolekcjonerskim.

SKŁAD CHEMICZNY

Złożony krzemian magnezu i glinu

WŁASNOŚCI FIZYCZNE

Własności optyczne i fizyczne iolitu są zmienne ze względu na jego złożony skład chemiczny. lolit o wartości jubilerskiej jest szafirowo-niebieski i w przeszłości był mylnie nazywany „szafirem wodnym".

Kryształy nie mające wartości jubilerskiej występują w różnych odcieniach barw niebieskich (od ciemno- do jasnoniebieskich), niekiedy z szarym odcieniem. lolit jest przez mineralogów nazywany kordierytem, na cześć francuskiego geologa P.L.A. Cordiera.

Kryształy iolitu mają zwykle pokrój zbliźniaczonych, krótkich, pseudoheksagonalnych słupów. lolit można odróżnić po jego silnym pleochroizmie (barwy: brunatnożółta, jasnoniebieska i ciemnoniebieska). Barwę niebieską najlepiej widać, gdy patrzy się na kryształ zgodnie z jego wydłużeniem. Pleochroizmowi kamień zawdzięcza swą trzecią nazwę: dychroit.

W iolicie mogą być rozmaite wrostki, iolity ze Sri Lanki mogą zawierać cienkie płytki hematytu i goethytu, zabarwiające je na czerwono (tzw. iolit krwisty).

WYSTĘPOWANIE

Większość iolitów o wartości jubilerskiej znajdowanych jest w postaci otoczaków w żwirach z kamieniami szlachetnymi, np. w Sri Lance i Birmie. Iolity jubilerskie pochodzą także z Madagaskaru, Indii, Kanady, Namibii i Tanzanii.

OBRÓBKA

lolitom nadaje się przeważnie szlif fasetko- wy; odmiany szare i zbite, które swym wyglądem przypominają szary jadeit, są dobrym materiałem rzeźbiarskim.

 

 

Zobacz koniecznie: biżuteria z kamieniami

Sprawdź jaką moc mają kamienie