Fluoryt - charakterystyka

 

Fluoryty - w tym również kamienie różowe - wytwarza się syntetycznie. Kamienie odmiany Blue John były od czasów rzymskich stosowane do wyrobu rzeźbionych waz i innych ozdobnych przedmiotów użytkowych.

SKŁAD CHEMICZNY

Fluorek wapnia

WŁASNOŚCI FIZYCZNE

Fluoryt może występować w wielu barwach; może być bezbarwny, żółty, brązowy, zielony, niebieski, fioletowy, różowy. Krystalizuje w postaci sześcianów, zwykle o ściętych krawędziach. Często tworzy bliźniaki. Doskonała łupliwość równoległa do ścian ośmiościanu. Kryształy mogą być pokryte innymi minerałami, jak kwarc i piryt. Połysk szklisty.

Fluoryt zawdzięcza swą nazwę temu, że wykazuje fluorescencję w świetle ultrafioletowym. U większości fluorytów bliski ultrafiolet wzbudza świecenie niebieskie do fioletowego. Brązowe kryształy fluorytu z Clay Center w Ohio (USA) znane są z tego, że wykazują białe świecenie, a po zaprzestaniu działania czynnika wzbudzającego - żółtą fosforescencję; uważa się, że przyczynę tego są wrostki bituminów.

Niektóre fluoryty świecę również pod wpływem dalekiego ultrafioletu, lecz barwy są wtedy na ogół mniej wyraźne. Odmiana zbita o nazwie „Blue John" ma większe znaczenie w zdobnictwie niż kryształy. Nie reaguje ona na światło ultrafioletowe. Ma budowę pasmową - składa się z powyginanych pasm barwy niebieskiej, fioletowej i purpurowej; te ostatnie mogę być tak ciemne, że sprawiają wrażenie czarnych. Barwa purpurowa pochodzi prawdopodobnie od domieszek manganu i być może również ropy naftowej.

WYSTĘPOWANIE

Wiele najpiękniejszych kryształów pochodzi z Anglii (z Weardale w hrabstwie Durham, Alston i Cleator Moore w Cumbrii oraz z kopalni miedzi w Derbyshire i Kornwalii). Z każdą kopalnią związane są charakterystyczne barwy wydobywanych tam kamieni. Różowe kryształy oktaedryczne pochodzę z Chamonix w Szwajcarii, Fluoryty występuję też w USA (przede wszystkim w stanach Illinois, New Hampshire i Missouri), Kanadzie, Niemczech, Czechach, Polsce i we Włoszech. Jedynym miejscem występowania odmiany Blue John jest kopalnia miedzi w Castleton (Derbyshire w Anglii).

OBRÓBKA I NAŚLADOWNICTWO

Fluoryty - w tym również kamienie różowe - wytwarza się syntetycznie. Fluoryt ma twardość 4 według skali Mohsa, jest więc za miękki do celów jubilerskich. Doskonała łupliwość według ścian ośmiościanu bardzo utrudnia szlifowanie. Kamienie odmiany Blue John były od czasów rzymskich stosowane do wyrobu rzeźbionych waz i innych ozdobnych przedmiotów użytkowych.

 

Zobacz koniecznie: biżuteria z kamieniami

Sprawdź jaką moc mają kamienie