Co warto wiedzieć przed zakupem zegarka?

 

Wybór zegarka jest niezwykle ważny – szczególnie dla mężczyzny, bowiem to panowie noszą go jako element (często jedyny!) biżuterii osobistej. Odkąd każdy z nas posiada telefon komórkowy, zegarki przestały pełnić funkcję jedynie Zegarki damskie i męskieinformacyjną, przekazując aktualny czas. Obecnie istotny jest także wygląd zegarka, który świadczy o naszym guście i może dodać klasy. Panowie często mają problem z wyborem odpowiedniego zegarka dla siebie (a jeszcze większy, gdy wybierają go dla swojej partnerki). Jak wybrać zegarek? O czym warto pamiętać przed zakupem?

Zegarek sportowy czy elegancki?

Najważniejsze jest określenie celu – czy potrzebujemy zegarka na wielkie wyjścia, czy też po prostu do codziennego używania? Jaką mamy pracę? Czy często odbywamy spotkania biznesowe lub wybieramy się na służbowe przyjęcia lub wyjazdy? Czy posiadamy już jakiś elegancki zegarek? A jego sportową wersję? Odpowiedzi na te pytania, pomogą nam dopasować zegarek do swoich potrzeb.

Powszechnie przyjęto, że każdy mężczyzna powinien mieć co najmniej dwa zegarki - by móc używać ich wymiennie, w zależności od okoliczności. Jeśli jednak nie mamy żadnego, a w tej chwili możemy sobie pozwolić tylko na jeden, istotne jest udzielenie odpowiedzi na zadane wcześniej pytania i określenie, do czego zegarek ten ma służyć?

Parametry techniczne zegarków - na co zwrócić uwagę

Dla panów szczególnie ważne są zawsze parametry techniczne. Chodzi tu nie tylko o wygląd tarczy – czyli o wszystkie funkcje, jakie posiada zegarek – lecz również o znajdujący się w nim mechanizm. Przed zakupem warto określić jaki typ zegarka nas interesuje – czy chcemy, aby jedynie odmierzał czas, czy też, aby posiadał dodatkowo na przykład datownik i alarm, albo jakieś inne funkcje.

A jakie różnice dzielą zegarki jeśli chodzi o mechanizmy? Zegarki mogą posiadać mechanizm klasyczny, automatyczny lub też kwarcowy. Osoby, które swoje zegarki pragną nosić jedynie od czasu do czasu powinny zdecydować się na modele kwarcowe, gdzie za działanie odpowiada bateria.

Model klasyczny nakręca się za pomocą pokrętła, czyli tak zwanej koronki. Oznacza to, że nakręcić go trzeba ręcznie. W środku znajduje się zaś odpowiednik wahadła w większych zegarach, które to wahadełko porusza wskazówkami. Rzadko spotyka się obecnie tego typu rozwiązania, choć są cenione przez koneserów. A model automatyczny? Tego typu mechanizmy umieszczane są w najdroższych typach zegarków, a więc można powiedzieć, że są prestiżowe. Zegarek potrzebuje stałego ruchu, zatem do każdego modelu dołącza się specjalne pudełka, w których należy przetrzymywać przedmiot, by nie stanął.

Ceny zegarków

Często najważniejsza jest ilość pieniędzy, które jesteśmy w stanie przeznaczyć na dany zegarek. Cena zależy zarówno od mechanizmu, jak również od marki i wyglądu zegarka. Lepiej co prawda raz zdecydować się na droższy model, niż co chwilę musieć kupować tanie zegarki – nie wszystkich jednak na to stać i nie wszyscy chcą wydawać majątek na tę część biżuterii. Najlepiej jest najpierw ustalić, ile chcemy wydać, a następnie sprawdzić, na które marki możemy sobie pozwolić. Zanim więc kupimy zegarek, warto zrobić rozeznanie w cenach.

 

Kolekcje zegarków w sklepie Jubiler.pl