Birthstones - biżuteria z tanzanitem, cyrkonem lub turkusem

 

Birthstones czyli kamienie reprezentujące miesiąc urodzenia, to bardzo modny sposób doboru biżuterii. Reprezentujące poszczególne miesiące naturalne kamienie i minerały pomagają wybrać bardzo indywidualny prezent urodzinowy, dzięki wiedzy jaki kamień przypisany jest jubilatowi. Specjalnie dobrana biżuteria to wspaniały prezent, który pozwala na piękne wyrażenie wszystkich pozytywnych uczuć - sympatii, wdzięczności, a nawet miłości.

Prezent urodzinowy – jak znaleźć coś wyjątkowego

Podczas szukania prezentu zawsze powinna nam towarzyszyć myśl o osobie, która ma zostać nim obdarowana. Kim jest, co lubi, co prezent ma symbolizować? Przepiękną formą prezentu jest indywidualne wybranie czegoś, co jest specjalnie powiązane z osobą jubilatki czy jubilata. Starannie dobrany prezent to także znak, że ta osoba jest dla nas ważna i chcemy ją w ten sposób uhonorować. Osoba obdarowana zawsze doceni, gdy prezent ma cechy, które nawiązują do jego nowego właściciela. Dzięki temu także osoba obdarowana czuje się wyjątkowo - a o to przecież chodzi!

Birthstones – kamienie specjalnie dla Ciebie

Wspaniałą propozycją prezentu urodzinowego w wersji indywidualnej jest biżuteria, która ozdobiona jest z wykorzystaniem birthstone - „kamienia urodzenia” osoby, którą chcemy obdarować.

Jak go odnaleźć? To proste – wystarczy znać miesiąc urodzenia jubilata. Birthstones przypisuje konkretne kamienie poszczególnym miesiącom w roku. To z kolei pozwala na wykorzystanie pewnych cech poszczególnych minerałów – zarówno ich wyglądu, jak i dodatkowych przypisywanych im właściwości – do ich dopasowania dla jubilatów.

wisiorek z turkusemBiżuteria z naturalnymi kamieniami – jakie birthstones dla urodzonych w grudniu?

Grudzień jest zdecydowanie miesiącem osób, którym już w chwili urodzenia przypisane zostały trzy przepiękne kamienie: tanzanit, turkus i cyrkon. Te kamienie reprezentują styl i cechy osób urodzonych w grudniu. Pozwalają także na dodatkowe złożenie życzeń – na przykład przez wskazanie konkretnych właściwości, które tradycyjnie kojarzone są z danym kamieniem. W ten sposób można także dodatkowo dać znać jubilatom, że wiemy co jest dla nich ważne.

Turkus

Symboliczne nazywany kamieniem zwycięzców, turkus przez wieki traktowany był jako amulet siły i mocy. Zadaniem turkusu jest więc dodawanie sił oraz ochrona przed negatywnymi emocjami: także lękiem.

Niebieskie odmiany turkusów często nazywane są "kamieniami niebios" ponieważ ich przeznaczeniem miało być kończenie sporów i wprowadzanie zgody, a także ochrona przed gniewem. Przypisane mu właściwości mówią też o jasności umysłu, wspomaganiu analitycznego myślenia, a także uwrażliwienia takich cech jak szczerość i otwartość. Obejmuje to także szczerość wobec samego siebie – biżuteria z turkusem może więc pozwolić uporządkować swoje myśli oraz emocje. Wierzy się, że turkus przyspiesza także regenerację organizmu.

Tanzanit

Ten wyjątkowy i najmłodszy spośród kamieni szlachetnych jest nie zwykle ceniony w jubilerstwie. Tanzanit występuje w naturze niemal tysiąckrotnie rzadziej niż diament! Czaruje fenomenalnym pięknem, a pochodzi – zgodni ze swoją nazwą – z Tanzanii. Ma w sobie dzikie piękno i stanowi odmianę zoisytu o niebieskich odcieniach. Swoim niezwykłym światłem i szlifem zdecydowanie zapisał się do kamieni luksusowych.

Zdobył też serca gwiazd, a biżuteria z tanzanitem pojawia się na nowojorskich i paryskich salonach. Urok tanzanitu doceniły między innymi takie gwiazdy jak Penelope Cruz czy Teri Hatcher, która wybrała tanzanit w formie oczka w pierścionku. Przepiękne odcienie niebieskiego doskonale komponują się ze szlachetnością białego złota – taka oprawa biżuterii z tanzanitem jest najbardziej ceniona zarówno w formie wisiorków, pierścionków, jak i kolczyków.  

Dodatkowe właściwości jakie są przypisywane tanzanitowi to między innymi duża aktywność energetyczna, która łączona jest z równoważeniem siły serca i umysłu. Siła tego wyjątkowego kryształu ma nadawać biżuterii z tanzanitem dodatkową moc odsuwania smutków i przyciągania radości.

Cyrkon

Te pochodzące najczęściej z Birmy, Sri Lanki czy Tajlandii kamienie występują w wielu odmianach kolorystycznych: od żółtych, czerwonych i pomarańczowych, przez odcienie zielonego i szafirowego po bezbarwne – do złudzenia przypominające diamenty. Niesłusznie mylone bywają czasem z cyrkoniami. Ich prawdziwa natura sprawia, że stanowią piękny, naturalny kamień jubilerski. Ciekawostka jest też to, że cyrkony są jednymi z najcięższych kamieni szlachetnych.

Jak wybrać konkretny birthstone do biżuterii urodzinowej?

Jeżeli osoba dla której wybieramy prezent urodziła się w grudniu, do którego przypisane są trzy różne kamienie – musimy dokonać wyboru konkretnej biżuterii. Można kierować się stylem ubierania się jubilata i na przykład tym, jakimi lubi otaczać się kolorami. Bardzo sympatycznym gestem jest też wybór określonej właściwości czy anegdoty związanej z danym kamieniem i wykorzystanie ich także podczas składania życzeń i wręczania biżuteryjnego podarku. 

Na przykład wybierając wisiorek z turkusem można wspomnieć o tym, że jest nazywany kamieniem mocy – i życzymy tej osobie właśnie mocy: do działania, spełniania marzeń i sięgania po to, co dla tej osoby ważne. Poznając opisy kamieni z łatwością dobierzemy jakąś cechę do charakteru i stylu życia obdarowanej osoby. W ten sposób pierścionek, wisiorek, bransoletka czy broszka będą jeszcze bardziej symboliczne i nabiorą dodatkowej wartości sentymentalne dla ich nowego właściciela.

 

 

Dodatkowe inspiracje:

Biżuteria z kamieniami – oferta sklepu Jubiler.pl

Informacje o mocy przypisywanej kamieniom szlachetnym – artykuły z sekcji ezoteryka