Kobieta w czerwonej sukience
    |

    Jak dobierać biżuterią do stroju

    Właściwie dobrana biżuteria może zdziałać cuda – skromną sukienkę przekształcić w efektowną kreację, odwrócić uwagę od mankamentów urody, zaakcentować za to jej zalety, podkreślić indywidualny styl i charakter danej osoby. Wybierając ozdoby adekwatne do ubioru warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Postępując zgodnie z nimi – osiągniemy oczekiwany efekt.

    Najważniejszą rzeczą jest jednorodność stylu – dotyczy to zarówno samej biżuterii, jak i jej zgodności z całością ubioru oraz charakterem sytuacji. Chodzi więc o to, aby nie zakładać jednocześnie złotych kolczyków i – na przykład  – nowoczesnej w formie, metalowej czy drewnianej bransoletki. Kamienie szlachetne i wyroby ze złota powinno się nosić raczej do kreacji wieczorowych, do ubioru w stylu casual pasuje natomiast biżuteria kolorowa lub jednobarwna, metaloplastyka, drewno, tworzywa.

    kobieta w kapeluszu

    Kolejna istotna kwestia to zachowanie umiaru. Nadmiar ozdób zamiast upiększać może powodować efekt przesytu. Jeżeli zatem zakładamy okazały naszyjnik, lepiej zrezygnować z kolczyków lub ograniczyć się do bardzo dyskretnych, dostosowanych stylistycznie.

    Zasada umiaru jest szczególnie ważna w przypadku bardzo błyszczących ozdób – wówczas, by uniknąć „efektu choinki” każdy drobiazg powinien być starannie przemyślany. Czego należy unikać? Na przykład noszenia błyszczącej biżuterii w połączeniu z błyszczącą suknią wieczorową.

    Kolorystyka i rodzaj biżuterii i stroju powinny ze sobą harmonizować, nie oznacza to jednak, że powinny być identyczne. Jeżeli suknia jest jednolita kolorystycznie, biżuteria może być bardziej wyrazista, aby ożywić całość. W przeciwnym wypadku ozdoby powinny być skromniejsze i współgrać z jednym wybijającym się barwnym akcentem.

    Wybierając strój stosowny do określonych okoliczności musimy mieć konkretną koncepcję całości. Warto już na etapie planowania kreacji odpowiedź sobie na kilka – czy biżuteria ma mieć funkcję dominującą i nadawać charakter eleganckiej, ale surowej sukni? Czy może ma stanowić jedynie uzupełnienie ubioru i dyskretnie nawiązywać do jednego z motywów kolorystycznych, wzoru lub kształtu.

    Sprawdź koniecznie:


    Polecamy również:

    Podobne wpisy